Ipari ellátási láncok digitalizálása közepes méretű vállalatoknál
Hozzájárulásunk a Manufacturing-X térnyeréséhez
Az Ipar 4.0 következő szintje: A „Manufacturing-X” kezdeményezéssel a német „Plattform Industrie 4.0” egy független adatteret hoz létre az iparágak és a vállalatok között azzal a céllal, hogy lehetővé tegye a többoldalú együttműködést az ellátási láncokban, és új szintre emelje a digitális értékteremtési folyamatokat.
A Pepperl+Fuchs vállalatként már a kezdetektől hozzájárul az Ipar 4.0 fejlődéséhez; például a Reference Architecture Model Industry 4.0 (RAMI) modellen történő munkával most aktívan részt vesz a következő evolúciós lépésben a Manufacturing-X részeként: Szakértelmünkkel a különböző technológiák és szabványok intelligens használatára összpontosítunk az adatökoszisztémán belüli végpontok közötti digitális együttműködés érdekében.
A Pepperl+Fuchs a kezdetektől fogva folyamatosan támogatja az Ipar 4.0-t, és tudja, hogyan valósítható meg a digitalizáció a műhely helyiségeitől kezdve egészen az irodaterekig.
Portfóliónk különböző érzékelő- és interfésztechnológiákat, valamint a vonatkozó szoftver- és integrációs tudást foglalja magában.
Legyen szó akár különálló gyártóüzemekről, akár feldolgozóüzemekről, gyakorlatilag minden iparágban vannak ügyfeleink; több évtizedes tapasztalatunknak jó hasznát látjuk a Manufacturing-X-ben.
Az IEC 61406, IEC 63278, VDI 2770, IEC 62264 vagy IEC 62890 szabványoktól a robbanásvédelmi és funkcionális biztonsági ismeretekig; a Manufacturing-X-hez való hozzájárulásunk a különböző szabályozások és szabványok mély megértésén alapul.
Hisszük, hogy a Manufacturing-X-hez hasonló vállalatközi és iparágakon átívelő adattér megvalósítása megköveteli az értékláncokban lévő összes fizikai vagy digitális eszközszabványosított virtuális ábrázolását. Ezért az Asset Administration Shell (AAS) megoldást tekintjük a leginkább jövőbiztos és ígéretes megközelítésnek a digitális ikrek bevezetéséhez az Ipar 4.0 tekintetében: Biztonságos, szabványosított és géppel olvasható formátuma lehetővé teszi a különböző szolgáltatók megoldásainak interoperabilitását. Ez kulcsfontosságú eszközzé teszi a digitális adattáblák, a digitális termékútlevelek vagy a decentralizált nyilvántartások alkalmazásában.
A Manufacturing-X adatökoszisztémáján belüli digitális együttműködés olyan szabványokat és struktúrákat igényel, amelyek szabályozzák az adatáramlást. A Pepperl+Fuchs többek között kulcsszerepet játszott a RAMI 4.0 modell fejlesztésében, amely egyértelműen kijelöli az utat az ipar és a termelési rendszerek digitálisan összekapcsolt jövőjéhez. Háromdimenziós térképként az Ipar 4.0 koncepciók fejlesztésének és megvalósításának alapját képezi, mivel leírja az egyszerű alkatrészek, például a terepi eszközök és az egész gyár közötti kommunikációt. Ez a keretrendszer iránymutatást nyújt az Ipar 4.0 számos egyszerre futó tevékenységének összehangolásához, továbbá a Manufacturing-X kezdeményezésben végzett tevékenységeink legfontosabb referenciapontja.
A gyártási folyamatok automatizált vezérlésének alapjául olyan nagy teljesítményű érzékelőtechnológia szolgál, amely megbízhatóan kezeli a gyártás során végzett feladatokat, például a tárgy- és pozícióérzékelést. A Manufacturing-X-hez hasonló adatökoszisztéma következő fejlődési szakasza azonban nem csak arról szól, hogy a fizikai termelési eszközök, például a nyersanyagok, a félkész áruk és a végtermékek komplikációk nélküli gyártási folyamaton menjenek keresztül.
Ezeknek a tárgyaknak a virtuális térben való következetes és szabványosított ábrázolása („digitális ikerpár”) képezi az alapját a nagyobb fokú átláthatóságnak és az ellátási lánc rugalmasságának, valamint a további digitális értékteremtésnek. Az ilyen digitális ikrekhez való csatlakozáshoz minden fizikai eszköznek egyedi azonosítókkal kell rendelkeznie, amelyek közvetlenül alkalmazhatók a különböző optikailag olvasható kódszimbolikák (pl. vonalkódok, adatmátrix kódok, QR-kódok) vagy RFID-címkék formájában.
Ha az azonosítási technológiák képezik a Manufacturing-X adattér alapját, akkor az omlox hozza a dinamikát: Ez a nemrég kiadott, nyílt és interoperábilis ipari lokalizációs szabvány támogatja a teljes mértékben digitalizált és papírmentes folyamatok irányába történő továbblépést. Most először elérhető a különböző technológiák közötti plug-and-play interoperabilitás, beleértve az UWB, Wi-Fi, GPS, 5G, RFID és Bluetooth technológiákat. A technológiák omlox keretrendszerében történő kombinálása folyamatos információáramlást eredményez, amely egyedülálló módon messze túlmutat az üzemterületen.
Például az omlox szabványnak megfelelő RFID olvasó/író eszközökkel felszerelt targoncák közvetlenül, a szállítás során lekérdezhetik az egyes áruk állapotát és helyét GSM és 5G segítségével. Ez az információ növeli az ellátási láncok átláthatóságát és rugalmasságát: Ha az információ magasabb szintű szoftverrendszerekbe, például ERP-be és MES-be kerül, az lehetővé teszi az esetleges szállítási késedelmekre történő reagálást, valamint a kimenőoldali folyamatok adaptálását.
Emellett a Manufacturing-X jövőképe az, hogy a feldolgozóiparban is releváns legyen – és megfeleljen az iparág speciális feltételeinek. Egyrészt az üzemek méretei és a vonatkozó hosszú kábelek kihívást jelentenek a nagyobb mennyiségű adatátvitel terén.
Másrészt ez az iparág folyamatosan betartandó követelményeket támaszt az elektromos robbanásvédelemmel kapcsolatban. Az említett feltételek egyensúlyban tartása azonban egy nagy potenciállal rendelkező terület, amelyet a különböző infrastrukturális technológiák és kommunikációs okoseszközök intelligens használatával ki is lehet használni.
Az elektromos robbanásvédelem szintén komoly hatással volt a digitális adattábla vagy az „azonosító kapcsolat” jelenleg érvényben lévő meghatározására: A jogilag előírt – egyre összetettebb – eszközjelölések elektronikus úton történő detektálására vonatkozó követelmény végül az IEC 61406 szabványt eredményezte, amely a nem robbanásveszélyes területekre is kiterjed. A szabványosított, eseti szintű azonosító, például egy minden egyes sorozatszámhoz készülő egyedi azonosító lehetővé teszi a gyártói információk (például karbantartási és javítási tervek) termékpéldányokhoz való hozzárendelését.
Megfelelő rendszerek használatával az üzem területén lévő egyes egységek mobil eszközökkel gyorsan és könnyen azonosíthatók. A szükséges információk bármikor, bárhol, a folyamat minden szintjén és a termék teljes életciklusa alatt elérhetők, így egy másik fontos kommunikációs út is létrejön a Manufacturing-X digitális adatterében.
Az új, vállalati fenntarthatósági jelentésekről szóló uniós irányelv (CSRD), valamint az ellátási láncra vonatkozó előírások és a digitális termékútlevelek szükségességének bevezetése miatt a hatékony kommunikációs infrastruktúra fontosabb, mint valaha. Ennek az infrastruktúrának a létrehozása a gyártást végző vállalatoknál olyan feladat, amelyet a Pepperl+Fuchs leányvállalata, a Neoception igyekszik segíteni: A Neoception® Digital Twin Infrastructure innovatív megoldást kínál a zökkenőmentes és hatékony kommunikációhoz a teljes ellátási láncban.
Segít a vállalatoknak pontos és megbízható jelentéseket létrehozni az Ipar 4.0 platform szabványaival összhangban, így megfelelhetnek a felelősségteljességgel és fenntarthatósággal kapcsolatos aktuális elvárásoknak. A Neoception régóta tagja a szabványügyi szervezeteknek, és olyan partnerekkel épített ki szoros kapcsolatot, mint a VDI/VDE, az ECLAS és az IDTA – ezek a tények képezik a technológia alapját.