Pepperl+Fuchs has been active in the Industry 4.0 platform founded in 2013 from the very beginning. In 2015, the company played a decisive role in the development of the Industry 4.0 Reference Architecture Model (RAMI), which describes the structured approach and communication basis for Industry 4.0.
Under the term "Manufacturing-X", the stakeholders of the Industry 4.0 platform are now striving for the next level. According to the German Federal Ministry of Economic Affairs and Climate Action, the goal of this initiative—not least a "lessons learned" from the supply shortages during the pandemic years—is to digitize supply chains in industry: "Companies should be able to use data sovereignly and jointly across the entire manufacturing and supply chain. This allows digital innovations for greater resilience, sustainability, and competitive strength.”
Here again, Pepperl+Fuchs makes a significant contribution with various technologies, based on its high and long-standing expertise in explosion protection, especially for the process industry. Plant layouts with sometimes enormous spatial expanses (and cable lengths) and certain requirements for explosion protection present special framework conditions for the transfer of high volumes of data. Several case studies demonstrate how this task can be solved on the basis of smart explosion protection technologies and the connection of smart mobile devices including IIoT applications.
A FieldConnex® Ethernet-APL sínes terepi switch-hez csatlakoztatott terepi eszköz a felhőn keresztül jelzi a hibát az üzem eszközkezelő rendszerének. Mivel a hibát nem lehet távvezérléssel elhárítani, ezért egy technikus, aki egy Visor-Ex® intelligens szemüveggel, egy gyújtószikramentes Smart-Ex® 03 okostelefonnal és egy CPU zsebegységgel van felszerelve, elindul a feldolgozóüzem területére. A folyamat során folyamatosan kapcsolatban áll egy távoli szakértőkből álló csapattal az üzem saját 5G hálózatán keresztül. Nemcsak a hibaelhárításban és a javításban segítik őt, hanem biztosítják az egyedül dolgozók védelmét is. A folyamat során a szakértők az intelligens szemüvegnek köszönhetően pontosan azt látják, amit a technikus lát a helyszínen.
A valve indicates that it is worn and needs to be replaced soon. Current device data on the status is output via the HART communication protocol. In the event of a planned plant shutdown, the valve can be replaced by a technician using work order management. The technician can effectively schedule the installation into his route. An image documentation of the installation is created with the smartphone.
The technician receives a push message on his Tab-Ex® 03 tablet: An ordered valve has arrived. He collects it and installs it in the system. The cable is pulled from the Ethernet-APL switch to the device and the connection is made. The field device is automatically recognized, registered and can be set up. The basic settings can be accepted or default settings can be called up from the device manufacturer.
A hiba a három szelep egyikében van, amelyek mindegyike „egyedi azonosítóval” van ellátva. Ez az IEC 61406 szabványnak megfelelően szabványosított egyedi azonosító minden egyes sorozatszámhoz QR-kód formájában. A technikus a Smart-Ex® 03 készülékkel beolvassa a három szelep egyikének QR-kódját, és az eszköz digitális adattábláját: így hozzáférhet pontosan ennek a terepi eszköznek az Asset Administration Shell (AAS) azonosítójához. Kiderül, hogy a hibának az egyik másik szelepben kell lennie. Így beolvassa a második szelep digitális adattábláját – most a Smart-Ex megjeleníti a hibaüzenetet. A hibás szelep adat- és pótalkatrész-listáját az Asset Administration Shell biztosítja. A technikusnál van a szükséges pótalkatrész, kicseréli és azonnal megrendeli egy kattintással.
A bemutató megmutatja, hogy a megfelelő technológiákkal a felhőig tartó végponttól végpontig tartó digitális összeköttetés könnyen megvalósítható a robbanásveszélyes területeken.
Egy ilyen megoldás központi eleme az Asset Administration Shell (AAS) – az IEC 61360 szabvány szerinti, az eszközre (asset) vonatkozó információk szolgáltatására és az egységes kommunikációra vonatkozó, iparági szempontból semleges szabvány. Minden egyes eszköznek saját AAS-e van, amely a termékfejlesztés kezdetétől a teljes életciklus alatt tárolja a tulajdonságaira és képességeire vonatkozó információkat, például a kiviteli terveket, a termékadatokat, az állapotváltozásokat stb. Az AAS tehát a többnyire fizikai tárgy vagy eszközdigitális ikertestvérét jelenti. Az AAS segítségével minden egyes eszköz világszerte azonosítható és kezelhető. Az emberek vagy gépek szabványosított interfészeken és egységes nyelven segítségével megtalálhatják, kicserélhetik és tárolhatják az adott eszközzel kapcsolatos összes kívánt adatot és információt – ez biztosítja a globális együttműködést, és megteremti az utat a digitális értékhálózatok számára.
Az IEC 61406 szabványban meghatározott egyedi azonosító alapján a fizikai objektumok AAS-je automatikusan elérhető. A digitális adattábla az AAS egységesített almodellje, amely minden lényeges információt, valamint a tanúsítványokat és a dokumentációt is elérhetővé teszi digitális formában. A hagyományos analóg adattáblákhoz képest az AAS és a digitális adattábla jelentős hozzáadott értéket nyújt.
Az egyedi azonosítóra vonatkozó kezdeményezést a technológiai berendezések gyártói és a technológiai üzemek üzemeltetői indították el „Auto-ID” projektként. A cél az volt, hogy a robbanásvédelmi berendezéseken egyre szélesebb körű jelöléseket lehessen elhelyezni, valamint hogy a berendezések megfelelő információit elektronikusan lehessen kezelni, és a helyszínen digitálisan lehessen használni.
A 2023-as Hannoveri Szakkiállításon a Pepperl+Fuchs több, egymással összefüggő tartalmú kiállítást tart, amelyek a különböző technológiák és szabványok intelligens használatát mutatják be a végponttól végpontig tartó digitális együttműködéshez egy adatökoszisztémán belül.
Látogasson meg minket a 9-es csarnok D76-os standján!