A gyors, egyszerű adat- és információcsere fontos építőelem a digitalizálás folyamatos fejlődése szempontjából. Azonban gyakran nincs egyértelmű kapcsolat a termék és a dokumentáció között, vagy a gyártói adatok elnevezése és szerkezete eltérő. Ez a keresés terén nagy erőfeszítést, valamint kézi erőt igényel, pl. karbantartási vagy telepítési munkák során – mindez növeli a költségeket.
A Digitális adatlánc (DDC) konzorcium részeként a Pepperl+Fuchs a folyamatautomatizálási ágazat vállalataival együttműködve olyan szabványokat és platformokat fejleszt, amelyek lehetővé teszik mind a tárgyak automatikus azonosítását, mind a hatékony információcserét.
E célból a konzorcium a következő szabványokra támaszkodik:
Alapító tagként a Pepperl+Fuchs már kifejlesztett egy szabványt az automatikus tárgyazonosításra a folyamat-automatizálási iparági partnereivel és vállalataival karöltve – ez a szabvány a DIN SPEC 91406. Ez a DIN-specifikáció jelenleg az IEC 61406 szabvány alapját képezi egy nemzetközi projektben, így nemzetközi jelentőségre is szert tesz.
A DIN SPEC 91406 szabvány szerinti eseti szintű azonosító, például egy minden egyes sorozatszámhoz készülő egyedi azonosító lehetővé teszi a gyártói információk (például karbantartási és javítási tervek) termékpéldányokhoz való hozzárendelését. Ily módon, megfelelő rendszerek használatával az üzem területén lévő egyes egységek mobil eszközökkel gyorsan és könnyen azonosíthatók. A szükséges információk bármikor és bárhonnan elérhetők – minden feldolgozási szinten és a termék teljes életciklusa alatt. Ez nem csak időt és pénzt takarít meg a vállalatoknak, hanem jelentősen hozzájárul a környezetvédelemhez is. A digitális adatmegjelenítéssel óriási mennyiségű papír takarítható meg, így elkerülhető a költséges gyártás, feldolgozás és tárolás.
A VDI 2770. számú, „Digitális gyártói információ” elnevezésű irányelve egy olyan folyamatautomatizálási iránymutatás, amely bemutatja, hogyan cserélhető a leíró és útmutató gyártói dokumentáció digitális és szabványosított módon. Annak érdekében, hogy a teljes értékláncban a lehető legnagyobb mértékű vállalatközi semlegesség valósuljon meg, az iránymutatás meghatározza a dokumentációs tulajdonságokat, szerkezetet, terjedelmet, tartalmat és adatformátumot. Ily módon minden egyes termékhez létrehozható egyfajta „életciklus-fájl”, amely a gyártástól az üzembe helyezésig minden információt tartalmaz. Az alkalmazottak így például hozzáférhetnek adatokhoz és információkhoz, továbbá megoszthatják azokat felhő alapú információcsere-platformokon keresztül. Ez segíthet a nagy üzemekben a keresési erőfeszítések csökkentésében és a folyamatok hatékonyságának fokozásában.
További kérdéseivel forduljon Artur Bondzához.
E-mail: abondza@de.pepperl-fuchs.com