Bez kompromisów!
Kask rowerowy, który nie jest stylowy i nie chroni?
Trochę bezpieczeństwa nie wystarczy — lepiej zaufać ekspertom.
With the publication of Regulation (EU) 2023/1230 of the European Parliament and of the Council on machinery, the previously applicable European Machinery Directive 2006/42/EC has recently been replaced. Since the EU Machinery Regulation came into force, Pepperl+Fuchs has received an increasing number of inquiries regarding the conformity of safety-related components in our portfolio with the changed requirements of this regulation.
The relevant standards experts and product managers at Pepperl+Fuchs have examined and evaluated this issue from various perspectives: As things stand today, we assume that Pepperl+Fuchs products that fall within the scope of the EU Machinery Regulation will also comply with it. Please use the following link to read the full statement.
Dwie mocne zasady działania w przypadku zastosowań związanych z bezpieczeństwem w trudnych warunkach otoczenia: Pepperl+Fuchs oferuje czujniki radarowe i ultradźwiękowe, które umożliwiają diagnostykę dzięki zintegrowanemu interfejsowi CANopen. W połączeniu ze sterownikiem awaryjnym czujniki te mogą być używane w zastosowaniach związanych z bezpieczeństwem do PL c/SIL 1 lub, w przypadku nadmiarowej konstrukcji w architekturze dwukanałowej, do PL d/SIL 2.
Oba typy czujników imponują swoimi zasadami działania o niskim poziomie zakłóceń, niezawodną komunikacją CAN, odpornością na zakłócenia elektromagnetyczne oraz wyjątkowo wytrzymałą konstrukcją zgodną ze stopniem ochrony IP68 lub IP68/69. Dzięki temu doskonale nadają się do unikania kolizji i monitorowania środowiska pojazdów na zewnątrz (np. maszyny mobilne, pojazdy ciężkie AGV, wózki widłowe). Oprócz złączy M12 lub przewodów stałych z otwartymi końcówkami kablowymi dostępne są również złącza dla określonych pojazdów, takie jak DEUTSCH lub AMP Superseal, co umożliwia szybką i łatwą integrację z istniejącymi układami elektrycznymi pojazdu. Znajoma konstrukcja VariKont L2 z obrotową i wychylną głowicą czujnika umożliwia precyzyjne wyrównanie czujników w różnych sytuacjach montażowych.
Dowiedz się więcej tutaj:
Podczas automatycznej jazdy do tyłu pojazdy AGV powinny być niezawodnie zabezpieczone przed kolizjami z osobami i przedmiotami znajdującymi się na pasie ruchu, nawet jeśli pojazd jest załadowany. Martwa strefa przed ramionami wideł musi być zabezpieczona w fazie występującej bezpośrednio przed opuszczeniem do palety. Dla tych wymagań aplikacyjnych wymagana jest homologacja zgodnie z ISO 13849-1 kategoria 3 PL d. Urządzenia te powinny być dostosowane do używania w ograniczonych przestrzeniach i muszą być odporne na wpływy środowiskowe, takie jak pył, zanieczyszczenia i wilgoć.
USi®-safety to jedyny bezpieczny system czujników ultradźwiękowych zgodny z normą EN ISO 13849, kategoria 3 PL d. Umożliwia on niezawodne monitorowanie przestrzeni trójwymiarowych, dzięki czemu idealnie nadaje się do stosowania w urządzeniach do transportu i przeładunku materiałów.
Podczas eksploatacji pojazdów automatycznych należy zawsze zapewnić bezpieczeństwo osób i innych maszyn. W tym celu należy zapewnić bezpieczne wykrywanie położenia pojazdu AGV zgodnie z kategorią PL d przy jednoczesnym spełnieniu znormalizowanych wymagań, takich jak dokumentacja, obliczenia itp. Oprócz najwyższej precyzji i solidności używanych czujników niezbędna jest znajomość norm i wytycznych, opracowanie kompletnej koncepcji bezpieczeństwa, jak również obliczenia i walidacja.
W tym konkretnym przypadku firma Pepperl+Fuchs dostarczyła klientowi indywidualne rozwiązanie obejmujące każdy aspekt: od opracowania koncepcji do wdrożenia.
W obrębie floty AGV często używane są różne pojazdy, więc pojawiają się różne scenariusze z nimi związane, np. przy wymianie akumulatorów lub tankowaniu, a pojazdy muszą być jednoznacznie oznaczone. W przypadku pojazdów napędzanych wodorem można zainstalować różne zbiorniki, z których każdy może być napełniany tylko pod określonym ciśnieniem. Ponieważ błąd może spowodować duże szkody dla ludzi i maszyn, wymagana jest niezawodna identyfikacja.
Firma Pepperl+Fuchs opracowała kompletne, dostosowane do potrzeb klienta rozwiązanie, składające się z koncepcji bezpieczeństwa i elementów składowych. W tym celu do pojazdów podłącza się dwa transpondery RFID, które nadają się do użytku w trudnych warunkach przemysłowych — wymagany poziom SIL jest zapewniany przez nadmiarowość i ocenę informacji o transponderach w bezpiecznym systemie kontroli.
Wraz ze wzrostem wykorzystania automatyzacji w zakładach przemysłowych rosną wymagania dotyczące bezpieczeństwa maszyn, co ma wpływ również na przemysł opakowaniowy. Na przykład, ze względu na zmianę normy (EN 1010-1:2004 zmieniona na EN ISO 12643-4), interwencja operatora w potencjalnie niebezpiecznych obszarach maszyn pakujących musi być w przyszłości uniemożliwiona przez zabezpieczenia typu PL d zamiast PL b w celu zapewnienia możliwie największej ochrony personelu.
Firma Pepperl+Fuchs oferuje idealne rozwiązanie, które jest nie tylko opłacalne, ale również łatwe do zintegrowania. Koncepcja bezpieczeństwa opiera się na dwóch czujnikach fotoelektrycznych z serii R100, które dzięki nadmiarowej konstrukcji gwarantują wymagany poziom bezpieczeństwa.
Za każdym razem, gdy maszyna ma zostać wprowadzona na rynek Unii Europejskiej, stosuje się dyrektywę maszynową 2006/42/WE. Wiele norm, których należy przestrzegać, zawiera dalsze wymagania dotyczące maszyny i całego procesu.
Ale która norma jest odpowiednia dla Twojego zastosowania i czego należy dokładnie przestrzegać? Jak osiągnąć wymagany poziom integralności bezpieczeństwa (SIL) lub poziom wydajności (PL)?
Nasze opracowanie techniczne zapewnia praktyczną pomoc w odpowiedzi na tego typu pytania: Zapoznaj się z aktualną sytuacją prawną i obowiązującymi normami, a także dowiedz się, na przykładach, jakie kroki należy podjąć w celu zapewnienia bezpieczeństwa maszyny.
Pobierz już teraz bezpłatny plik PDF i dowiedz się więcej o takich warunkach jak:
Firma Pepperl+Fuchs oferuje wiele różnych programów szkoleniowych dla ekspertów ds. automatyzacji. Programy te są skierowane do kadry zarządzającej, inżynieryjnej, produkcyjnej i bezpieczeństwa zajmującej się projektowaniem i użytkowaniem urządzeń.
Pociąg może przejechać setki tysięcy kilometrów, zanim jego koła będą wymagały wymiany z powodu zużycia. Regularna konserwacja to jedyny sposób na pokonanie takiej odległości bez usterek. Aby chronić pracowników przed wypadkami podczas wykonywania prac konserwacyjnych na platformach podnośnikowych, Kreitzler Industriebühnen GmbH korzysta z systemu pozycjonowania bezpieczeństwa firmy Pepperl+Fuchs.
Dowiedz się więcejFirma Staudinger, specjalizująca się w automatyce, używa oferowanych przez Pepperl+Fuchs systemów kamer dostosowanych do poziomu SIL 3/PL e, aby zapewnić bezpieczne poruszanie się po torze ich najnowocześniejszych pojazdów sterowanych automatycznie. Dzięki temu firma może dostarczać klientom kompletne rozwiązanie obejmujące technologię sterowania i napędu oraz sam pojazd z jednego źródła.
Dowiedz się więcejFirma Pepperl+Fuchs była pierwszym producentem, który z powodzeniem wdrożył bezpieczny, zgodny ze standardem SIL 3/PL e system pozycjonowania absolutnego z jednym czujnikiem. Z tego artykułu dowiesz się więcej o tym wyjątkowym rozwiązaniu i wyzwaniach, z którymi mierzył się nasz zespół.
Dowiedz się więcejFirma HUBTEX Maschinenbau GmbH & co. KG opracowała innowacyjną, wielokierunkową platformę roboczą do zadań montażowych w branży lotniczej. Zaufała ekspertom firmy Pepperl+Fuchs, którzy zapewnili niezbędne, zgodne z wymogami bezpieczeństwa czujniki. Aby zapobiec kolizjom w trzech wymiarach, platforma podnosząca została wyposażona w czujniki R2100 2-D LiDAR.
Dowiedz się więcejRozległa wiedza pomogła firmie Pepperl+Fuchs w uzyskaniu wiodącej pozycji na rynku w zakresie bezpieczeństwa funkcjonalnego. W tym wywiadzie niektórzy z naszych ekspertów omawiają swoją codzienną pracę, obowiązujące standardy, z którymi muszą być zgodne ich produkty, oraz metody przekazywania wiedzy.
Dowiedz się więcejDowiedz się więcej o bogatej historii bezpieczeństwa funkcjonalnego z tego ciekawego wywiadu z dwoma ekspertami z branży: Jakie są jego początki? Jakie kluczowe wydarzenia zmieniły tę dziedzinę? W jakiej sytuacji jest dzisiaj ta branża i firma Pepperl+Fuchs? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w pełnym informacji wywiadzie.