Dwie funkcje są niezbędne do działania pojazdów sterowanych automatycznie (AGV): niezawodna nawigacja i zabezpieczenia. Istnieją różne metody nawigacji, np. prowadzenie po pasie ruchu lub nawigacja za pomocą czujników lidarowych. Wykorzystują one albo lustra zainstalowane na ścianach fabryki, albo poruszają się po wyuczonych konturach otoczenia. W celu zabezpieczenia pojazdu stosuje się zazwyczaj różne czujniki. W pewnych sytuacjach, np. w punktach przeładunkowych, przy bramkach lub przy wjeździe do wąskich korytarzy regałów, te urządzenia zabezpieczające muszą zostać wyłączone, ponieważ w przeciwnym razie przełączą pojazd AGV w stan bezpieczny. W takich przypadkach normy ISO 3691-4:2020(E) i ISO 13849-1 wymagają, aby pozycja pojazdu AGV w tym punkcie była zabezpieczona lub określona z poziomem zapewnienia bezpieczeństwa PL d.
Podczas eksploatacji pojazdów automatycznych należy zawsze zapewnić bezpieczeństwo osób i innych maszyn. W tym celu należy zapewnić bezpieczne wykrywanie położenia pojazdu AGV zgodnie z poziomem PL d przy jednoczesnym spełnieniu znormalizowanych wymagań, takich jak dokumentacja, obliczenia itp. Oprócz najwyższej precyzji i solidności używanych czujników niezbędna jest znajomość norm i wytycznych, opracowanie kompletnej koncepcji bezpieczeństwa, jak również obliczenia i walidacja.
Dane z czujników wykorzystywane do nawigacji są wzbogacone o informacje z systemu RFID. W pojeździe AGV jest zainstalowany 2-wymiarowy czujnik lidarowy z serii R2000, który wykorzystuje system nawigacji konturowej do określania położenia pojazdu. Dodatkowo pod pojazdem AGV jest zamontowana głowica odczytująco-zapisująca RFID. Transponder RFID osadzony w podłodze przesyła informacje o lokalizacji, gdy tylko głowica odczytująca znajdzie się bezpośrednio nad nim. Redundancja danych z czujnika oznacza, że można bezpiecznie ustalić bezpieczną pozycję pojazdu w zakładzie i wyłączyć inne urządzenia zabezpieczające.
Dzięki danym o położeniu z czujnika R2000 do pozycjonowania wykorzystywany jest czujnik, który i tak jest już zainstalowany w pojeździe AGV. Oznacza to, że nie nie ma żadnych dodatkowych kosztów związanych z tym czujnikiem. Wysoka rozdzielczość kątowa i wyjątkowo mała plamka świetlna 2-wymiarowego czujnika lidarowego gwarantują maksymalną precyzję, a tym samym dokładny pomiar położenia. Zastosowanie systemu RFID z wytrzymałymi transponderami dodatkowo zwiększa niezawodność, ponieważ brud ani zanieczyszczenia nie mają wpływu na wyniki pomiarów. Operator instalacji otrzymuje to kompleksowe rozwiązanie z jednego źródła: Oprócz technologii czujników firma Pepperl+Fuchs oferuje kompletną koncepcję bezpieczeństwa wraz z dokumentacją opracowaną przez specjalistów w dziedzinie bezpieczeństwa maszyn i pojazdów.