Bez kompromisów!
Poduszka powietrzna, ale raczej wole uniknąć wypadku?
Trochę bezpieczeństwa nie wystarczy – lepiej zaufać ekspertom.
Dzięki nowym sterownikom wyjściowym SIL 3 firma Pepperl+Fuchs zamknęła ostatnią lukę w swojej ofercie barier iskrobezpiecznych z certyfikatem SIL 3. Iskrobezpieczne podzespoły SIL 3 są teraz dostępne dla wszystkich typów sygnałów — cyfrowych i analogowych, dla sygnałów sterujących siłowników i sygnałów pomiarowych z obiektu, w formie urządzeń do montażu na szynie DIN i jako elementy izolujące do płytek zakończeniowych.
W przypadku zastosowań praktycznych oznacza to, że wcześniej konieczne obejście z użyciem redundantnych podzespołów SIL 2 nie jest już konieczne w przypadku zastosowań SIL 3. Nastawniki, zawory elektryczne i konwertery IP HART w iskrobezpiecznych zastosowaniach SIL 3 można teraz podłączyć bezpośrednio do systemu sterowania za pomocą jednej bariery bezpieczeństwa.
Pepperl+Fuchs spełnia warunki graniczne bezpieczeństwa funkcjonalnego zgodnie z wymaganiami dla poziomu SIL 3 bez użycia specjalnych zaworów wyłączania awaryjnego i odcinających zaworów bezpieczeństwa. Zamiast tego istniejące analogowe pozycjonery są w pewnym stopniu używane w trybie dyskretnym. Są one całkowicie otwarte lub zamknięte.
Kontrolę działania zgodnie z wymaganiami dla poziomu SIL 3 przeprowadza się poprzez uruchomienie tych sterowników za pomocą sygnałów HART na potrzeby testów skoku częściowego i jako uzupełnienie ich rzeczywistej funkcji. Testy te pozwalają na sprawdzenie funkcjonalności bez wyłączania całego układu podawania mediów procesowych i wykorzystania sprzętu nadmiarowego. Na przykład sterownik prądu KCD2-SCD-Ex1.ES SMART jest odpowiedni do tej funkcji do poziomu bezpieczeństwa SIL 3.
Łożyska ślizgowe zapewniają niezawodne smarowanie w maszynach pracujących przy dużej prędkości obrotowej. Zapewniają minimalne straty tarcia i odgrywają kluczową rolę w zwiększaniu trwałości użytkowej. Na przykład w ten sposób turbiny i generatory są w pełni smarowane. Zapewnia to przeniesienie tarcia między powierzchniami metalowymi do płynnego środka smarnego, co pozwala uniknąć przetarcia. Aby osiągnąć ten efekt, warstwa smarowa musi być pod ciśnieniem, ponieważ jest to jedyny sposób na niezawodne oddzielenie powierzchni styku od siebie. W przypadku łożysk ślizgowych układu hydrostatycznego pompa oleju zapewnia stałe ciśnienie oleju i niezawodne smarowanie.
Nadajnik ciśnieniowy o wyjściu pomiarowym 4 … 20 mA idealnie nadaje się do stałego monitorowania ciśnienia oleju w cyklu smarowania. Zasilacz nadajnika zapewnia iskrobezpieczne zasilanie i niezawodną transmisję danych. Do tego zastosowania zwykle używane są moduły KCD2-STC-Ex1.ES. Nadają się one do zastosowań na poziomie do SIL 3 zgodnie z normą IEC/EN 61508.
Warunkiem niezawodnej sygnalizacji alarmowej w przypadku wybuchu pożaru jest bezpieczna transmisja sygnału uzupełniona izolacją galwaniczną pomiędzy obwodami sterowania i polowymi. Przekaźniki bezpieczeństwa ETS (zasilanej pętli w stanie bezpiecznym) firmy Pepperl+Fuchs zaprojektowano specjalnie do tego celu.
Przykładem z tej serii jest przekaźnik bezpieczeństwa KFD2-RSH-1.2E.L. Spełnia wymagania dotyczące zintegrowanego bezpieczeństwa zgodnie z SIL 3 i jest używany do bezpiecznego zasilania urządzeń. Okresowe testy diagnostyczne i dowodowe są przeprowadzane w celu sprawdzenia prawidłowego działania podłączonych urządzeń, aby zapewnić, że zarówno alarm pożarowy, jak i automatyczne środki gaśnicze są niezawodnie uruchamiane w przypadku pożaru.
Duże silniki wysokoprężne o mocy kilkunastu tysięcy koni mechanicznych są zazwyczaj stosowane w lokomotywach wysokoprężnych. Silniki tego kalibru są również często stosowane jako awaryjne źródło zasilania. Mieszanka powietrzno-paliwowa zapala się całkowicie w silniku i dlatego nie stanowi prawie żadnego zagrożenia dla samego silnika ani dla osób pracujących w pobliżu silnika. Niebezpieczeństwo może wystąpić tylko w przypadku uszkodzenia jednego z przewodów paliwowych i wycieków paliwa.
Podstawowym wymogiem niezawodnej aktywacji systemów alarmowych i automatycznych urządzeń gaśniczych jest bezusterkowa transmisja sygnału między obwodem polowym a stroną sterowania, które są galwanicznie odizolowane od siebie. Przekaźniki bezpieczeństwa KFD2-RSH-1.*D.* są idealne do takich zastosowań. Te przekaźniki bezpieczeństwa spełniają wymagania SIL 3 zgodnie z normą IEC/EN 61508 i PL e zgodnie z normą EN/ISO 13849 — wielostopniową koncepcją nadmiarowości zapewniającą praktycznie zerowe prawdopodobieństwo wystąpienia awarii.
W naszym kompendium dotyczącym bezpieczeństwa funkcjonalnego wyjaśniamy pojęcia i definicje, które są potrzebne do zmniejszenia ryzyka do tolerowanego poziomu. W kompendium wyjaśniono poszczególne standardy i definicje zagrożeń oraz metod analizy ryzyka.
Dowiedz się, w jaki sposób z powodzeniem wdrożyć stosowanie urządzeń bezpieczeństwa i skorzystaj z naszego praktycznego studium przypadku, które jest uproszczonym przykładem systemu ochrony przed przepełnieniem. Do kompendium są dołączone glosariusz oraz lista skrótów, które pomagają szybko odszukać terminologię związaną z bezpieczeństwem zawsze, gdy tego potrzebujesz.
Firma Pepperl+Fuchs oferuje wiele różnych programów szkoleniowych dla ekspertów ds. automatyzacji. Te programy są skierowane do kadry zarządzającej, inżynieryjnej, produkcyjnej i bezpieczeństwa zajmującej się projektowaniem i użytkowaniem urządzeń, w których występują atmosfery potencjalnie wybuchowe.
Rozległa wiedza pomogła firmie Pepperl+Fuchs w uzyskaniu wiodącej pozycji na rynku w zakresie podzespołów gwarantujących bezpieczeństwo funkcjonalne. W wywiadzie opublikowanym w cyfrowym magazynie „amplify” dyrektor ds. bezpieczeństwa funkcjonalnego Michael Kindermann, menedżer ds. bezpieczeństwa funkcjonalnego Hasan Sülük i menedżer ds. szkolenia i prac komisyjnych dr Andreas Hildebrandt omawiają swoją codzienną pracę, bieżące normy i zgodność produktów, jak również metody przekazywania wiedzy.
Coroczne wykłady na temat poziomów SIL organizowane przez firmę Pepperl+Fuchs to wydarzenie cenione przez prelegentów i uczestników. Zobacz, co działo się na dziesiątej edycji tego wydarzenia i przekonaj się, co sprawia, że wykłady na temat poziomów SIL są takie wyjątkowe.
Dowiedz się więcej o bogatej historii bezpieczeństwa funkcjonalnego z tego ciekawego wywiadu z dwoma ekspertami z branży: Jakie są jego początki? Jakie kluczowe wydarzenia zmieniły tę dziedzinę? W jakiej sytuacji jest dzisiaj ta branża i firma Pepperl+Fuchs? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w pełnym informacji wywiadzie.