Wsparcie Czujników Przemysłowych
Wsparcie Ochrony przed wybuchem

Separatory zasilające umożliwiają monitorowanie ciśnienia oleju

Wykrywanie spadku ciśnienia w łożyskach ślizgowych pomaga zapobiegać uszkodzeniu maszyn

Zastosowanie

Łożyska ślizgowe zapewniają niezawodne smarowanie w maszynach pracujących przy dużej prędkości obrotowej. Zapewniają minimalne straty tarcia i odgrywają kluczową rolę w zwiększaniu trwałości użytkowej. Na przykład w ten sposób turbiny i generatory są w pełni smarowane. Zapewnia to przeniesienie tarcia między powierzchniami metalowymi do płynnego środka smarnego, co pozwala uniknąć przetarcia. Aby osiągnąć ten efekt, warstwa smarowa musi być pod ciśnieniem, ponieważ jest to jedyny sposób na niezawodne oddzielenie powierzchni styku od siebie. W przypadku łożysk ślizgowych układu hydrostatycznego pompa oleju zapewnia stałe ciśnienie oleju i niezawodne smarowanie. 


Cel

Niewłaściwe smarowanie może mieć poważne konsekwencje. W przypadku generatora elektrowni naprawa lub wymiana uszkodzonych podzespołów może kosztować dziesiątki milionów. Ponadto w długim okresie dochodzi do utraty dochodów.

Pokazuje to, jak ważne jest zapewnienie wystarczającego ciśnienia oleju, aby zapewnić minimalne tarcie między wałem a łożyskiem. Dlatego też ważne jest ciągłe monitorowanie ciśnienia oleju. Jeśli ciśnienie oleju spadnie poniżej krytycznej wartości progowej lub gdy całkowicie się rozhermetyzuje, należy ten problem nie tylko w sposób niezawodny wykryć, ale także wykonać szereg określonych czynności. Rozpoczyna się to od wyzwolenia alarmu i uruchomienia pompy zastępczej, a w ostateczności może dojść do całkowitego wyłączenia generatora.


Rozwiązanie

Zasilacz nadajnika KCD2-STC-Ex1.ES
Zasilacz nadajnika KCD2-STC-Ex1.ES

Nadajnik ciśnieniowy o wyjściu pomiarowym 4–20 mA idealnie nadaje się do stałego monitorowania ciśnienia oleju w cyklu smarowania. Zasilacz nadajnika zapewnia iskrobezpieczne zasilanie i niezawodną transmisję danych. Do tego zastosowania zwykle używane są moduły KCD2-STC-Ex1.ES. Nadają się one do zastosowań na poziomie do SIL 3 zgodnie z normą IEC/EN 61508.

Mierzony sygnał jest przesyłany do sterownika bezpieczeństwa w systemie awaryjnego wyłączania (ESD). Sygnał jest stale oceniany, co umożliwia monitorowanie ciśnienia oleju. System ESD nie tylko uruchamia alarm po osiągnięciu wartości krytycznej. Automatycznie uruchamia również środki niezbędne do natychmiastowej reakcji na tę krytyczną sytuację operacyjną. Na przykład może to oznaczać uruchomienie pompy zamiennej lub całkowite wyłączenie maszyny.


Zalety

Zasilacze nadajników KCD2-STC-Ex1.ES są wyposażone w iskrobezpieczne wejście zapewniające ochronę przed wybuchem wymaganą do monitorowania ciśnienia oleju. Izolacja galwaniczna zapewnia również wyjątkowo niezawodną i bezpieczną transmisję sygnału. Dzięki międzynarodowym certyfikatom Ex i certyfikacji TÜV w zakresie bezpieczeństwa funkcjonalnego izolatory są idealnym i praktycznym rozwiązaniem dla szerokiego zakresu podstawowych zadań związanych z monitorowaniem.

Mogą również komunikować się dwukierunkowo z nadajnikiem HART. Jeżeli sygnał pomiarowy ma być dostarczony do systemu sterowania lub do sterownika PLC oprócz systemu bezpieczeństwa, zamiast niego można użyć wersji rozdzielacza niepowodującej reakcji (KCD2-STC-Ex1.2O.ES).


Najważniejsze informacje

  • Ciśnienie oleju jest stale monitorowane
  • Urządzenie iskrobezpieczne do użytku w strefie zagrożonej wybuchem
  • Bezpieczeństwo funkcjonalne zgodnie z SIL 3
  • Dwukierunkowa komunikacja HART
  • Możliwość podłączenia do sterownika PLC lub systemu sterowania (opcjonalnie)

e-news

Zasubskrybuj nasz biuletyn i regularnie otrzymuj wiadomości oraz ciekawe informacje ze świata automatyki.

Subskrybuj
amplify — magazyn firmy Pepperl+Fuchs

Odkryj nasz internetowy magazyn! Czekają na Ciebie fascynujące historie o sukcesach, raporty dotyczące zastosowań, wywiady oraz nowości z lokalnych rynków.

„Centrum bezpieczeństwa funkcjonalnego” firmy Pepperl+Fuchs

Kilkaset produktów z oceną kategorii SIL/PL oraz bezpłatne narzędzia i broszury w jednym miejscu — „Centrum bezpieczeństwa funkcjonalnego” to Twój punkt wyjścia przy wdrażaniu funkcji bezpieczeństwa.