Czujnik kierunkowy F77 jest wyposażony w szeroki stożek dźwiękowy zapewniający zakres pomiarowy od 20 mm do 250 mm i umożliwiający niezawodne wykrywanie poruszających się płytek drukowanych. Płytki drukowane powinny wchodzić w zasięg stożka pod kątem jak najbardziej zbliżonym do prostego, ponieważ zapewnia to prawidłowe odbicie fal dźwiękowych. Należy obliczyć odpowiednią odległość pomiędzy płytkami drukowanymi a czujnikiem, aby wyeliminować ryzyko wejścia elementów zamontowanych na płytce w martwą strefę czujnika. W przypadku używania większej odległości pomiarowej należy również uwzględnić zasięg stożka dźwiękowego.
Czujniki ultradźwiękowe zapewniają pewny sygnał przełączania nawet w przypadku błyszczących powierzchni, które doskonale odbijają fale dźwiękowe. Wycięcia w płytkach drukowanych, które sprawiają sporo problemów czujnikom optycznym, nie mają dużego znaczenia ze względu na szerokość stożka dźwiękowego. Zastosowanie technologii ultradźwiękowej w nowych, miniaturowych konstrukcjach zapewnia wiele znaczących korzyści.
Firma Pepperl+Fuchs oferuje różne dokumenty do pobrania zawierające informacje na temat czujników ultradźwiękowych. Oprócz ogólnego przewodnika technologicznego dotyczącego czujników ultradźwiękowych możesz pobrać nowy przewodnik skupiający się na wykrywaniu podwójnych materiałów za pomocą czujników ultradźwiękowych. Pobierz bezpłatne dokumenty PDF już teraz, aby zyskać cenne informacje i porady związane z Twoją branżą!