W odkrywkowych kopalniach żwiru występują materiały budowlane takie jak piasek, tłuczeń kamienny i żwir. Są one wydobywane z głębokości sięgających 50 m. Do czasu, aż zostaną wywiezione z kopalni, muszą być odpowiednio przechowywane. Przenośniki taśmowe transportują surowce do silosów. Czujniki ultradźwiękowe określają maksymalne dopuszczalne napełnienie silosów. Szczególnie dobrze radzą sobie z tym czujniki z serii F260.
Wykorzystując mechanizm ultradźwiękowego pomiaru czasu spadania, czujniki ultradźwiękowe ustalają odległość do powierzchni usypanego materiału, po czym wysyłają tę wartość do sterowni silosów. W sterowni operator może zatrzymać dalsze napełnianie i w ten sposób zapobiec przepełnieniu. Sterowanie tym procesem odbywa się przez wyjście analogowe czujnika ultradźwiękowego. Dodatkowo urządzenie ma dwa wyjścia przełączające. Jedno wyjście obsługuje wyprzedzające ostrzeżenia o zbliżającym się maksymalnym poziomie napełnienia silosu. Drugie wyjście realizuje finalne wyłączenie z chwilą całkowitego napełnienia silosu.
Zasięg wykrywania tych czujników ultradźwiękowych sięga 10 m. Czujniki mogą cały czas monitorować bieżące napełnienie silosu. Szczególną cechą czujników z tej serii jest szeroki zakres temperatur roboczych wynoszący od -25°C do +70°C. W przypadku zainstalowania czujników w silosach z tłuczniem, gdzie powstają duże ilości pyłów, maksymalny zasięg wykrywania może spaść do 6 m.
Czujniki z serii F260 występują w następujących wersjach wyjść analogowych (w tym z dwoma wyjściami przełączającymi ze stykami rozwiernymi lub zwiernymi):
4 mA...20 mA, UCxxx-F65-IE...-V15
0 V...10 V, UC10000-F260-UE...-V15
Do wszystkich wersji jest dostępny interfejs programistyczny 3RX4000-PF w zestawie z oprogramowaniem SONPROG for Windows. Służy on do wdrażania i parametryzowania czujników.
Czujnik ultradźwiękowy należy zamontować dokładnie na środku silosu, tak aby stożek projekcyjny nie dotykał ścian zbiornika. W przeciwnym razie zamiast urobku czujnik może wykryć ściany albo odłożone na nich osady.
W celu zapewnienia właściwego odbijania dźwięku wraz ze wzrostem poziomu napełnienia należy ustawić stożek projekcyjny czujnika ultradźwiękowego nieco pod kątem względem stożka materiałowego. Model F260 można obracać w zakresie do 10° w jego wsporniku montażowym.
Podczas ustawiania czujnika należy brać pod uwagę martwą strefę między głowicą czujnika (biały kolor) a początkiem zakresu pomiarowego (80 cm). Jeśli poziom napełnienia znajduje się w tym obszarze, mogą występować błędy pomiarów. W przypadku zamontowania dwóch sond trzeba za pomocą aplikacji SONPROG skonfigurować działanie multipleksowe, a czujniki ultradźwiękowe podłączyć przez złącze synchronizacyjne „XI”.
Firma Pepperl+Fuchs oferuje różne dokumenty do pobrania zawierające informacje na temat czujników ultradźwiękowych. Oprócz ogólnego przewodnika technologicznego dotyczącego czujników ultradźwiękowych możesz pobrać nowy przewodnik skupiający się na wykrywaniu podwójnych materiałów za pomocą czujników ultradźwiękowych. Pobierz bezpłatne dokumenty PDF już teraz, aby zyskać cenne informacje i porady związane z Twoją branżą!