Zazwyczaj informacje dotyczące części lub komponentu mają dołączoną pewnego rodzaju etykietę lub przycisk. Bezpośrednie znakowanie części stosuje nieco inne podejście. Jak wskazuje sama nazwa, częściom oznakowanym bezpośrednio w procesach wytwarzania i produkcji towarzyszą ważne informacje o produkcie umieszczone na samej części.
Koncepcja DPM opiera się na tworzeniu trwałego połączenia między częścią a informacjami na jej temat. Połączenie to pozostaje nienaruszone z upływem czasu i jest bardzo odporne na działanie czynników zewnętrznych lub zużycia.
Bezpośrednie znakowanie części stosuje się w wielu różnych branżach. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z branżą motoryzacyjną, inżynierią mechaniczną czy produkcją elektroniki, wszędzie można zastosować bezpośrednie znakowanie części!
Typowy scenariusz to znakowanie części samochodowej w celu jej późniejszego śledzenia. Producent samochodów korzysta z faktu, że może dokładnie prześledzić, kiedy i gdzie została wyprodukowana wadliwa część.
Co do zasady każdy materiał z wyjątkiem papieru nadaje się do bezpośredniego znakowania części. Najpopularniejsze materiały obejmują tworzywa i materiały syntetyczne, metale oraz szkło.
Dostępnych jest kilka sposobów bezpośredniego umieszczania informacji na produkowanej części. Bezpośrednie znakowanie części często opiera się na wykorzystaniu kodów DataMatrix. Kody DataMatrix pozwalają przechowywać informacje na małej przestrzeni, a przy tym są bardziej niezawodne niż standardowe kody kreskowe.
Oto trzy najczęściej stosowane metody umieszczania kodów DataMatrix na produkowanych częściach:
W zależności od indywidualnego zastosowania, najwygodniejszym sposobem odczytywania informacji z bezpośrednio oznakowanego produktu jest stacjonarny lub ręczny czytnik kodów 2D. W większości przypadków najlepszym rozwiązaniem jest wszechstronny czytnik ręczny. Wszystkie metody bezpośredniego znakowania części wymagają czytnika z funkcją oświetlania do niezawodnego wykrywania kodów oraz specjalnymi funkcjami dekodowania w celu odczytywania informacji i przekazywania ich do oprogramowania.
Powierzchnie bywają bardzo odmienne i często są silnie odblaskowe, co jest sporym wyzwaniem dla czytników kodów 2D. Nasz ręczny czytnik kodów 2D OHV1000* znacząco ułatwia obsługę kodów bezpośredniego znakowania części! Automatycznie dostosowuje się do różnych symbolik kodów na różnych powierzchniach, pozwalając w niezawodny sposób odczytywać i przekazywać informacje.