Podczas wyjścia na poranny bieg, biegaczka została chwilowo rozproszona przez śmieszny slogan na koszulce zbliżającego się biegacza. Rozproszenie to spowodowało że wbiegła prosto w drzewo z prędkością 12 km/h. Zaskoczony tym zdarzeniem właściciel koszulki ze śmiesznym sloganem wpadł na innego nadbiegającego z prędkością 7 km/h joggera piszącego na swoim smartfonie sms. Obydwaj biegacze byli tych samych rozmiarów i biegli z tą samą prędkością.
Kto z poszkodowanych w tych wypadkach, skończył z największą ilością zadrapań i siniaków, kobieta czy mężczyzna?
Możnaby założyć że drugi przypadek jest gorszy, ponieważ "prędkość względna" dwóch zderzających się mężczyzn jest podwojona (7 km/h + 7km/h = 14 km/h), a więc większa niż prędkość biegaczki wynosząca 12 km/h. Jednak jest to błędne przekonanie.
Poniższy eksperyment myślowy umożliwia lepsze zrozumienie zagadnienia:
W teście bezpieczeństwa, w tym samym momencie, dwa samochody poruszają się z przeciwnych kierunków w kierunku bariery mostu. Ponieważ bariera jest bardzo gruba (duża masa), żaden z samochodów nie pochłonie energii uderzenia drugiego. Teraz wybraźmy sobie, że bariera mostu robi się coraz cieńsza mając na uwadze, że oprócz tego nic się nie zmienia. Jeśli oba samochody mają tę samą masę i prędkość, bariera mostu może być dowolnie cienka. Nie musi ona wytrzymać uderzenia, ponieważ z drugiej strony działa dokładnie taka sama siła.
Opisane w naszej zagadce zderzenia oddziałowują w podobny sposób. Gdy dwaj mężczyźni się zderzają, oddziałowuje na każdego z nich tylko prędkość 7 km/h, a nie - jak na początku zakładano — podwojona prędkość 14 km/h. Zatem, możemy stwierdzić, że biegaczka odniosła większe obrażenia w jej nieszczęśliwym spotkaniu z drzewem, ponieważ 12 km/h jest większą prędkością niż 7 km/h.