Aby zapewnić komunikację pomiędzy modułami szafy sterowniczej , należy połączyć wiele różnych podzespołów. Jeżeli zasilanie nie jest dostępne za pośrednictwem szyny DIN, użytkownik musi zastosować konwencjonalną metodę okablowania, która jest bardzo czasochłonna i skomplikowana. Poza tym często istnieje potrzeba dodania, wymiany lub demontażu modułów bez zakłócania połączenia pomiędzy innymi urządzeniami.
Podczas prowadzenia okablowania modułów szafy sterowniczej kluczową kwestią jest zapewnienie niezawodności i braku zakłóceń połączenia . Do uproszczenia systemu okablowania w szafie niezbędne są przewody zapewniające szybkość i elastyczność montażu. Należy zastosować rozwiązanie, które gwarantuje niezawodność oraz znaczną oszczędność czasu i kosztów.
Dzięki konfigurowanemu w 25 punktach przewodowi, który można stosować zarówno w połączeniach szeregowych, jak i równoległych, układ łańcuchowy umożliwia szybkie i proste okablowanie szaf sterowniczych za pomocą zaledwie jednego kabla. Używając złączy zakręcanych można w dowolnym czasie dostosowywać liczbę wymaganych połączeń: otwarte końcówki kabli i niepodłączone przewody można zaizolować, a układ łańcuchowy można rozszerzyć, podłączając do niego kolejny. Ten model układu łańcuchowego jest odpowiedni do użytku z zaciskami śrubowymi i może być stosowany z modułami o szerokości do 40 mm.
Dzięki możliwości łatwego izolowania, skracania i przedłużania kabli, połączenia łańcuchowe są ekonomiczną i wygodną metodą tworzenia połączeń między podzespołami szafy. W odróżnieniu od tradycyjnego, czasochłonnego w montażu okablowania dla każdego modułu, układ łańcuchowy zapewnia niezawodność przesyłu sygnału podczas montażu, demontażu i wymiany poszczególnych modułów.