Firma Pepperl+Fuchs prezentuje kolejną pozycję w nowej serii enkoderów obrotowych ENI58IL — technologię „BlueBeam”. Dzięki tej technologii po raz pierwszy możemy zaoferować gamę standardowych przemysłowych enkoderów obrotowych, których precyzja umożliwia pracę z prędkością do 12 000 obr./min. Udało się to osiągnąć dzięki zastosowaniu niebieskiej diody LED jako emitera oraz odpowiednich diod odbiorczych. Uzupełnienie tego zestawu o zaawansowany układ czujnika umożliwiło wysoce efektywne wykorzystanie światła.
„W typowych enkoderach obrotowych używa się zazwyczaj światła z zakresu dalekiej podczerwieni. W porównaniu z nim, niebieskie światło z nowych emiterów LED ma mniejszą długość fali przy tym samym rozproszeniu. Pozwala to uzyskać obraz o lepszej ostrości”, wyjaśnia Stefan Horvatic, szef działu zarządzania produktem Pepperl+Fuchs Drehgeber GmbH. Dzięki zoptymalizowaniu zasady działania użytkownicy mogą oczekiwać nowego standardu jakości sygnału. „Technologia BlueBeam pozwala także zredukować tolerancję pozycji fazy A:B do wartości znacznie niższej niż 10%”, dodaje Horvatic. Oznacza to ponad dwukrotną poprawę jakości sygnału w porównaniu z wartościami, jakie są osiągalne za pomocą konwencjonalnej technologii opartej o podczerwień.
Próbkowanie z dużą częstotliwością oznacza mniejszą podatność na zakłócenia, więc technologia BlueBeam zapewnia także lepszą stabilność sygnału w warunkach wstrząsów i wibracji. Kolejną zaletą jest lepsza kalibracja dysku kodowego, która znacznie wykracza poza wymagania standardowych procedur produkcyjnych. W trakcie produkcji enkoderów obrotowych ENI58IL dokładność montażu dysku weryfikuje się na poziomie mikroskopowym. Dzięki temu poprawia się dokładność bezwzględna, co ma znaczenie w zastosowaniach, w których nawet najmniejsze odchylenia powodują zauważalne pogorszenie wyników.
Seria ENI58IL wyróżnia się nie tylko pod względem dokładności pomiarów, uzyskanej dzięki technologii BlueBeam, ale także pod względem trwałości i niezawodności: zastosowano w niej zblokowane łożyska, które mogą przenieść znaczne obciążenia i chronią łożysko kulkowe. Specjalna elektromagnetyczna ochrona obwodów zapobiega uszkodzeniom spowodowanym przez zakłócenia elektromagnetyczne. „Enkodery obrotowe są często używane w sposób pociągający za sobą wymagania wykraczające poza minimalny poziom określony przez standardy CE. Z tego powodu czterokrotnie podnieśliśmy wymagania testowe, aby mieć pewność, że nasze enkodery nawet w najtrudniejszych warunkach pozwolą uzyskać wymaganą dokładność”, mówi Horvatic.
Produkcja inkrementalnych enkoderów obrotowych ENI58IL odbywa się zgodnie z modelem „przepływu jednej sztuki”, więc można je zamawiać nawet w ilości jednego egzemplarza i modyfikować poprzez dodanie szerokiego wachlarza funkcji. Dodatkowo dostępne są różnorodne rodzaje wałków (pełne, wydrążone i żłobione), kołnierzy, (montażowe, serwo, kwadratowe) i elementów łączeniowych (osiowe i promieniowe M23 lub M12). „Poprzez serię ENI58IL wzbogacamy naszą ofertę o gruntownie dopracowane standardowe enkodery przemysłowe, które mogą znaleźć zastosowanie tam, gdzie do tej pory wymagane były urządzenia specjalne”, wyjaśnia Horvatic.