Firma Pepperl+Fuchs prezentuje specjalną wersję swojego absolutnego systemu kodowania położenia WCS. Fotoelektryczne systemy kodowania położenia, jak WCS, służą do precyzyjnego kontrolowania położenia wozów dostawczych i pojazdów transportowych. Ich najnowsza wersja o nazwie WCS Outdoor została przystosowana do potrzeb zastosowań automatycznych pracujących w środowiskach napowietrznych, jak porty, platformy pełnomorskie, statki lub spalarnie odpadów.
„WCS wprowadzony do sprzedaży przez firmę Pepperl+Fuchs w 1989 r. był pierwszym absolutnym systemem pozycjonowania na świecie. Od tej pory staramy się ciągle dopasowywać to rozwiązanie do wymagań klientów. Nowa wzmocniona wersja jest dowodem na to, że automatyka zapuszcza korzenie także w surowych środowiskach napowietrznych. W dzisiejszych czasach precyzyjne układy pozycjonowania są stałym elementem wyposażenia w takich środowiskach, a ich wymagania są znacznie wyższe niż typowych zastosowań wewnętrznych” — tłumaczy menedżer produktu Armin Hornberger.
Aby sprostać tak trudnym warunkom, system WCS Outdoor został hermetycznie zamknięty w obudowie IP69 wytrzymującej działanie agresywnych substancji, jak słona woda, zasolone powietrze, kwasy lub zasady. System odznacza się rewelacyjną odpornością na uderzenia, więc typowe czynniki występujące na zewnątrz, jak spadające gałęzie czy grad, nie mogą mu wyrządzić praktycznie żadnych szkód.
Wbudowana grzałka sprawia, że WCS Outdoor działa bezproblemowo nawet przy opadach śniegu i mrozie do -40°C. W codziennej pracy obudowa w niczym nie przeszkadza, ponieważ wyświetlacz i kontrolki LED dobrze widać przez przezroczyste tworzywo obudowy.
Jeśli chodzi o montaż, WCS Outdoor odznacza się zaletami, do których zdążyli się już przyzwyczaić użytkownicy wersji standardowej. System składa się z zaledwie dwóch elementów: głowicy odczytu wraz z osłoną oraz szyny kodowej z otworami, które umożliwiają bezdotykowe i odporne na zużycie kodowanie położenia pojazdu. WCS przesyła precyzyjne informacje o położeniu, nawet, gdy profil toru zawiera łuki, nachylenia lub rozjazdy.
Głowica do odczytu jest wyposażona w złącze RS-485 lub SSI stosownie do potrzeb modułu bramki. Moduł ten przekształca następnie sygnał na wymagany typ protokołu (EtherNet/IP, PROFINET, EtherCAT …), zapewniając maksymalną elastyczność użycia z różnymi układami sterowania. Ponieważ złącza są umieszczone w trzech różnych miejscach na obudowie WCS Outdoor, czujnik można dowolnie ustawić, także w warunkach ograniczonej przestrzeni.
Ponieważ wersja WCS do zastosowań napowietrznych jest kompatybilna ze starszymi systemami konwencjonalnymi, znakomicie trafia w potrzeby użytkowników, którzy planują rozbudowę istniejącej instalacji” — mówi Hornberger: „System WCS Outdoor jest wstecznie kompatybilny, więc pasują do niego szyny kodowe i dodatkowe akcesoria ze standardowego systemu WCS. Montaż tej wzmocnionej wersji ma także sens w bardzo wymagających środowiskach wewnętrznych, jak galwanizernie lub podobne zakłady obróbki chemicznej. W każdej sytuacji WCS Outdoor zapewnia bezkompromisowe bezpieczeństwo procesów i łatwą obsługę”.