Pomiędzy olbrzymimi zbiornikami i systemami przenośników w zakładach chemicznych stosuje się tysiące giętkich przewodów rurowych. Służą one do transportu takich mediów jak benzyna, ropa, woda, para i wiele różnych substancji chemicznych z punktu A do punktu B. W celu zapewnienia bezpiecznego transportu tych mediów wprowadzono regulacje prawne dotyczące konserwacji giętkich przewodów rurowych w zakładach przemysłowych i chemicznych. Ręczne czytniki RFID firm Pepperl+Fuchs i ecom, w połączeniu z odpowiednim oprogramowaniem Neoception, ułatwiają i usprawniają wykonywanie tych zadań.
W celu zapewnienia bezpiecznego funkcjonowania zakłady chemiczne podlegają kompleksowemu dozorowi urzędów państwowych. Wysokie standardy w dziedzinie bezpieczeństwa obejmują także inspekcje elastycznych przewodów rurowych, w związku z czym ich systematyczna kontrola jest wymagana przez prawo. Właściwe wykonanie konserwacji wiąże się z przerwą w produkcji, całkowitym wstrzymaniem pracy zakładu i odłączeniem sprawdzanych połączeń elastycznych. Z tego powodu dla operatorów instalacji ważne jest, aby ograniczyć te testy do minimum, gdyż zapewnia to oszczędność czasu i kosztów.
Dokumentowanie inspekcji giętkich przewodów rurowych w strefach zagrożonych wybuchem oraz w warunkach przemysłowych może być bardzo łatwe dzięki zastosowaniu ręcznego czytnika RFID i odpowiedniego oprogramowania . Aby to umożliwić, na każdym giętkim przewodzie rurowym umieszcza się tagi RFID w formie etykiet UHF. Na etykietach zapisane są następujące informacje:
Dane dotyczące przewodów są odczytywane przez ręczny czytnik RFID, a następnie dokumentowane za pomocą oprogramowania „hose manager” opracowanego przez firmę Neoception — spółkę start-up powiązaną z Pepperl+Fuchs. Żaden etap kontroli nie jest pomijany, ponieważ audytor wykonuje ją krok po kroku zgodnie z wyświetlanymi wskazówkami. Wszystkie wyniki są zapisywane, a następnie udostępniane w formie pliku z raportem, który można przesłać bezprzewodowo do systemu ERP. Kolejnym ułatwieniem jest interfejs, który można obsługiwać w rękawicach.
Ręczne czytniki RFID mają także funkcję lokalizacji, którą można wykorzystać do pomiaru odległości do tagów wykrywanych na etykietach. Poza wykrywaniem i lokalizacją tagów RFID, możliwy jest także odczyt wielu różnych kodów 1-D lub 2-D. Zintegrowane urządzenie do obrazowania dwuwymiarowego umożliwia przypisanie dodatkowych informacji określonym elementom przy użyciu kodów kreskowych lub kodów QR. Podczas odczytu tagów można połączyć te dane z innymi wynikami inspekcji. W ten sposób „pracownicy mobilni” mogą pobrać wszelkie informacje w obiekcie i zapisać je w pliku dziennika lub online.