Czujnik LiDAR 2D z serii R2000 sprawdził się jako rozwiązanie problemów w przemyśle. Dzięki najnowocześniejszym funkcjom i możliwościom pomiarowym model R2000 stał się idealnym rozwiązaniem do takich zadań, jak monitorowanie obszaru, nawigacja i lokalizacja, unikanie kolizji, profilowanie obiektów, mapowanie konturów i innych. Aby sprostać wymaganiom szerokiej gamy zadań, dostępne są trzy wersje modelu R2000:
Firma Pepperl+Fuchs wprowadza teraz model należący do rodziny urządzeń R2000 UHD LiDAR o dwukrotnie większym zakresie pomiarowym. Model OMD60M zapewnia dwa razy większy zakres pomiarowy do powierzchni naturalnych w porównaniu z dotychczas stosowanym modelem OMD30M.
Dane techniczne | ||
Dane ogólne | OMD30M | OMD60M |
Zakres pomiarowy | 0,1 ... 10m (bk 10%) | 0,1 ... 20m (bk 10%) |
0,1 ... 30 m (wh 90%) | 0,1 ... 60m (wh 90%) |
Nowy model R2000 osiąga większy zakres pomiarowy dzięki zastosowaniu nowo opracowanej, niskopoziomowej technologii oceny sygnału. Umożliwia to wykrywanie i ocenę sygnałów odbitych od obiektów o niskim współczynniku odbicia (np. matowe, czarne opony) lub od obiektów znajdujących się daleko. Dzięki większemu zakresowi pomiaru OMD60M może sprostać wyzwaniom w nowych i istniejących zastosowaniach.
W wielu zakładach stosowanie czujników retrorefleksyjnych jest bardzo niepożądane, gdy służą jako główne punkty orientacyjne skanerów LiDAR do lokalizacji bezwzględnej pozycji pojazdów sterowanych automatycznie (AGV) lub autonomicznych robotów mobilnych (AMR). Czujniki retrorefleksyjne stanowią dodatkową infrastrukturę i wymagają zasobów do planowania, mapowania, instalacji i konserwacji. W takich przypadkach skanery LiDAR, które mogą nawigować, wykorzystując naturalne środowisko w zakładzie bez polegania wyłącznie na czujnikach retrorefleksyjnych, są wysoce cenione. Nawigacja z wykorzystaniem naturalnych cech w pojazdach typu AGV lub AMR przy użyciu czujnika LiDAR wymaga urządzenia o wyjątkowej wydajności i możliwościach pomiarowych. Model OMD30M od dawna jest standardem branżowym dla tego zadania. Jeśli jednak w zakładzie, w którym znajdują się długie przejścia, a naturalne środowisko może sięgać ponad 30 m od skanera, nowy model OMD60M stanowi doskonałe rozwiązanie.
Zasięg każdego czujnika LiDAR zależy od właściwości obiektu. Im wyższy współczynnik odbicia, tym większy zakres pomiarowy. Odwrotna sytuacja dotyczy obiektów o niskim współczynniku odbicia światła, takich jak czarne opony gumowe lub materiał sypki na przenośniku. Obiekty te pochłaniają większość światła emitowanego przez czujniki LiDAR, zmniejszając zakres pomiarowy o co najmniej 90%. Czasami konieczne jest zamontowanie skanera znacznie bliżej obiektu docelowego — być może ta odległość będzie większa od dozwolonej dla danego zastosowania. Model OMD60M rozwiązuje ten problem, zapewniając dwukrotnie większy zakres w porównaniu z modelem OMD30M. Dzięki dodatkowemu zakresowi można teraz wykrywać te wcześniej trudne obiekty z większej odległości, otwierając opcje instalacji i unikając potencjalnych kolizji.