W branży produkcji napojów linie rozlewnicze muszą pracować z dużą przepustowością, w związku z czym są wysoce zautomatyzowane. Sytuacja wygląda podobnie w branżach produkcji detergentów i kosmetyków, gdzie wiele produktów wlewa się do różnych pojemników. Napełnione butelki przechodzą torami do stanowisk pakowania. W położeniu końcowym ich obecność na każdym torze jest monitorowana oddzielnie. Tylko wtedy, gdy każda butelka znajduje się w prawidłowym położeniu, podawanie zostanie aktywowane za pomocą ramienia robota. W przeciwnym razie istnieje ryzyko niekompletności opakowań, a nawet powstania szkód. W maszynach zazwyczaj kilka torów ustawia się obok siebie, dlatego odpowiednio duża liczba czujników pracuje równolegle w ograniczonej przestrzeni.
Czujniki muszą niezawodnie i dokładnie wykrywać obecność butelek w pozycjach końcowych, przy dużych prędkościach maszyny i stałej obecności wibracji. Butelki mogą być wykonane z różnych materiałów (szkło, tworzywo sztuczne, ceramika); mają różne kolory; mogą być przezroczyste lub odbijać światło. Te cechy nie mogą w żaden sposób wpływać na pracę czujników. Jednocześnie czujniki muszą się mieścić w ciasnych miejscach oraz nie mogą nawzajem zakłócać swojego działania.
Czujniki ultradźwiękowe z serii UC18GS niezawodnie wykrywają obecność butelek w pozycjach końcowych. Pomiar nie jest wykonywany punkt po punkcie, tylko wiązka dźwięku uderza w szeroki fragment powierzchni pojemnika. Zapewnia to wykrywanie nawet przy zmiennych konturach i odchyleniach położenia oraz sprawia, że kolor i tekstura powierzchni pojemników nie mają znaczenia. Konfigurację wyjścia oraz promień wiązki można ustawiać przyciskami na urządzeniu. Interfejs IO-Link umożliwia kompleksową parametryzację za pomocą sterownika, bez fizycznego dostępu do czujnika. Nie tylko znacznie ułatwia to pierwsze uruchomienie, ale także umożliwia szybkie przestawienie na inny produkt bez czasochłonnego ustawiania parametrów od nowa. Interfejs IO-Link pozwala na całkowitą indywidualizację produktów, czyli zautomatyzowaną produkcję w partiach o wielkości 1 sztuki.
Cechy szczególne:
Gdy kilka urządzeń jest zamontowanych blisko siebie, automatycznie synchronizują sygnały dźwiękowe, tak aby wzajemnie nie zakłócały swojego działania. Przez wejścia synchronizacyjne można połączyć razem maksymalnie dziesięć czujników. Synchronizowanie czujników odbywa się automatycznie i bez parametryzacji. Dzięki niewielkim wymiarom, minimalnym martwym strefom i zasięgowi jednego metra czujnik daje ogromną swobodę instalowania w maszynie. Ma wiele przydatnych funkcji i rozwiązań, m.in. tłumienie zakłóceń powstających w obiekcie docelowym, elastyczną wiązkę dźwiękową, automatyczną synchronizację, maksymalne zredukowaną strefę martwą, interfejs IO-Link i interfejs podczerwieni, a także przyciski do konfigurowania podstawowych ustawień. Czujnik uwzględnia specyfikę zastosowań oraz spodziewany przyszły postęp techniczny.