Ostatnim etapem produkcji opon jest wulkanizacja, znana również jako utwardzanie. Na tym etapie poszczególne warstwy opony są „spiekane” ze sobą przy udziale intensywnego ciepła i wysokiego ciśnienia. Profil i napisy na bocznych ścianach opony są tłoczone na produkcie zgodnie ze specyfikacją klienta. Utwardzanie wieńczy proces produkcji opon, po nim następuje końcowa kontrola jakości.
Uzyskanie w pełni identyfikowalnego procesu produkcyjnego, który skraca czas przestojów, zapewnia odporność na błędy w trakcie procesu produkcyjnego oraz zwiększa solidność marki i jakość. Identyfikacja surowych opon na potrzeby poszczególnych procesów produkcyjnych musi być w pełni niezawodna, nawet w trudnych warunkach otoczenia, a także powinna umożliwiać długoterminową identyfikowalność każdej opony. Środki służące identyfikowalności zapewniają, że podczas procesu produkcyjnego nie występują żadne błędy, które mogłyby prowadzić do wzrostu kosztów z powodu strat produkcyjnych, a nawet do uszkodzenia sprzętu produkcyjnego z powodu nieprawidłowego umieszczenia surowej opony w prasie. Błędy, których można uniknąć, powodują zakłócenia w produkcji, prowadzące do kosztownych przestojów w działalności zakładu i nieplanowanych czynności konserwacyjnych. Należy unikać takich sytuacji, aby zwiększyć niezawodność i jakość opon oraz zapewnić spełnienie wymagań klienta i dotrzymać harmonogramu dostaw. Dodatkowo nie wolno dopuścić do tego, aby wady jakościowe negatywnie wpływały na zadowolenie klienta lub reputację marki opony.
Głowica do odczytu/zapisu F190-B40 służy do niezawodnej identyfikacji surowych opon. Czytnik UHF jest przymocowany do chwytaka, który umieszcza surowe opony w prasie wulkanizacyjnej. Niewielkie rozmiary urządzenia umożliwiają montaż w miejscach o ograniczonej przestrzeni. Zintegrowany interfejs Ethernetu przemysłowego umożliwia łatwą integrację sterowników PLC bez konieczności stosowania dodatkowego interfejsu sterowania.
Etykieta znajdująca się w surowej oponie jest automatycznie wykrywana za pomocą czytnika RFID w sposób całkowicie niezawodny. W ten sposób sprawdza się prawidłowość stanu surowych opon, weryfikuje się kształt opony, zlecenie produkcyjne i parametry produkcyjne (ciśnienie, temperatura, czas procesu). Wysoka wydajność anteny umożliwia niezawodne wykrywanie nawet w trudnych warunkach otoczenia, np. podczas produkcji opon. Zautomatyzowane tworzenie dokumentacji procesu produkcyjnego gwarantuje identyfikowalność w przyszłości.
Cechy szczególne:
Niezawodna identyfikacja za pomocą technologii RFID zapewnia płynny przebieg sekwencji procesów przy zachowaniu wysokiej wydajności i maksymalnej dostępności zakładu. Wytrzymała obudowa odlewana o klasie ochrony IP67 jest idealna do użytku w trudnych warunków przemysłowych. Interfejs API REST umożliwia proste połączenie z istniejącymi systemami zaplecza IT, takimi jak MES i ERP. Dostępność dodatkowych wejść i wyjść sprawia, że czytnik jest wyjątkowo elastyczny w użytkowaniu. Na przykład operacje odczytu można uruchamiać lub zatrzymywać w razie potrzeby za pomocą dwóch wejść, bez konieczności stosowania dodatkowego sprzętu. Wyjście może sygnalizować stan urządzenia.