Szybka i prosta wymiana informacji i danych jest ważnym elementem składowym nieustannie postępującej cyfryzacji. Często jednak nie ma wyraźnego owiązania między produktem a dokumentacją lub dane producentów są nazwane i uporządkowane w różny sposób. Prowadzi to do dużego nakładu pracy potrzebnego do wyszukiwania informacji oraz pracy ręcznej, np. podczas prac konserwacyjnych lub instalacyjnych, a w konsekwencji do zwiększenia kosztów.
W ramach konsorcjum Digital Data Chain (DDC) firma Pepperl+Fuchs współpracuje z przedsiębiorstwami z sektora automatyzacji procesów w celu opracowania standardów i platform umożliwiających zarówno automatyczną identyfikację obiektów, jak i skuteczną wymianę informacji.
Aby osiągnąć ten cel, konsorcjum opiera się na takich normach jak:
Jako członek założyciel firma Pepperl+Fuchs opracowała już standard automatycznej identyfikacji obiektów wraz z partnerami i firmami z branży automatyzacji procesów — DIN SPEC 91406. Ta specyfikacja DIN jest obecnie rozwijana w kierunku normy IEC 61406 w ramach międzynarodowego projektu, zyskując w ten sposób międzynarodowe znaczenie.
Identyfikator poziomu wystąpienia znormalizowany w DIN SPEC 91406, np. unikatowy identyfikator dla każdego indywidualnego numeru seryjnego, umożliwia powiązanie informacji producenta, takich jak plany konserwacji i serwisowania, z wystąpieniami produktu. W ten sposób za pomocą odpowiednich systemów można szybko i łatwo zidentyfikować poszczególne podzespoły w zakładzie przy użyciu urządzeń przenośnych. Wymagane informacje są dostępne w dowolnym momencie i z dowolnej lokalizacji — na wszystkich poziomach procesu i przez cały cykl życia produktu. Pozwala to nie tylko zaoszczędzić czas i pieniądze, ale także przyczynia się do ochrony środowiska. Cyfrowe przedstawienie danych pozwala zaoszczędzić ogromne ilości papieru, a tym samym uniknąć kosztownej produkcji, przetwarzania i przechowywania.
Wytyczna 2770 VDI „Cyfrowe informacje producenta” dotyczący automatyzacji procesów i ilustruje zasady wymiany dokumentacji opisowej i instruktażowej producenta w sposób cyfrowy i znormalizowany. W celu osiągnięcia jak największej neutralności międzyfirmowej w całym łańcuchu wartości wytyczna określa właściwości, strukturę, zakres, zawartość, a także format danych dokumentacji. W ten sposób dla każdego produktu tworzony jest typ „pliku cyklu eksploatacji” zawierający wszystkie informacje, od produkcji do uruchomienia. Pracownicy mogą wówczas np. uzyskiwać dostęp do danych i informacji oraz udostępniać je za pośrednictwem platform wymiany informacji opartych na chmurze. Powinno to przyczynić się do zmniejszenia nakładu pracy potrzebnego do wyszukiwania danych w dużych zakładach i zwiększenia wydajności procesów.
For further questions please contact Artur Bondza.
E-mail: info@de.pepperl-fuchs.com