Produkcja płytek drukowanych stanowi podstawę przemysłu elektronicznego. Niemal we wszystkich produktach elektronicznych występują różne płytki drukowane. Płytki te łączą różnego rodzaju podzespoły za pomocą miedzianych ścieżek. Do produkcji i transportowania płytek drukowanych wymagane są maszyny różnego typu. Należą do nich przenośniki, bufory, maszyny do znakowania, moduły ładowania i rozładowania oraz kontrolery ruchu. Podczas całego procesu produkcji wymagane jest niezawodne wykrywanie płytek drukowanych w celu określenia ich lokalizacji.
Wykrywanie płytek drukowanych nie jest prostym zadaniem. Trudność wykrywania wynika z różnych kolorów, tekstur i współczynnika odbicia (od powierzchni matowych po błyszczące). Inne wyzwania to niereagowanie na otwory i występy na płytce drukowanej oraz niereagowanie na błyszczące obiekty w tle. Do innych zadań należy wykrywanie podzespołów na płytkach drukowanych lub dokładne wykrywanie krawędzi płytek drukowanych w celu precyzyjnego określenia położenia zatrzymania. Co więcej, czujniki używane do wykrywania płytek drukowanych muszą być bardzo małe, aby zmieścić się w maszynach, a także muszą umożliwiać prosty montaż, najlepiej bez konieczności regulacji.
Czujnik ML100 ze zbieżną wiązką to najlepsze rozwiązanie do tego zastosowania ze względu na kilka właściwości. Po pierwsze czujnik oferuje wydłużoną plamkę świetlną, co zapewnia, że nawet podczas przechodzenia nad otworami lub występami na płytce drukowanej urządzenie pozostaje w stanie aktywnym. Plamka świetlna umożliwia ignorowanie otworów i występów, gdyż pozostała część plamki świetlnej w sposób ciągły wykrywa płytkę drukowaną. Po drugie wąski i dobrze uformowany ogranicznik światła umożliwia precyzyjne wykrywanie położenia zatrzymania. Po trzecie dzięki doskonałej konstrukcji optycznej czujnik niezawodnie wykrywa płytki drukowane w różnych kolorach i o różnych teksturach. Podsumowując, wydłużona plamka świetlna oraz doskonała wydajność optyczna są kluczowymi elementami, dzięki którym czujnik nadaje się doskonale do tego zastosowania. W tej konfiguracji czujnik wykrywa płytkę drukowaną, gdy pojawi się ona w zasięgu plamki świetlnej i nie wyłącza się przez całą długość płytki. Podczas przesuwania płytki drukowanej prostopadle do długości plamki świetlnej czujnik zapewnia precyzyjne określenie położenia zatrzymania dzięki wąskiej plamce świetlnej.
Cechy szczególne:
Czujnik ML100 ze zbieżną wiązką ma doskonałą wydajność optyczną, dzięki czemu dobrze radzi sobie z wykrywaniem płytek drukowanych o różnym współczynniku odbicia. Ponadto mocowanie i wyrównanie czujników z serii ML100 jest prostsze dzięki czerwonej diodzie LED nadajnika i zintegrowanym gwintowanym na całej długości metalowym tulejom. Dobrze widoczne diody LED sprawiają, że stany przełączania są czytelne niezależnie od kąta patrzenia.