Niezawodne wykrywanie materiałów podwójnych jest łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej dzięki nowej gamie czujników podwójnych arkuszy IO-Link w konstrukcji M18 lub M30 firmy Pepperl+Fuchs, lidera na rynku technologii czujników. Wykrywające papierowe, foliowe, drewniane, metalowe lub nawet wysoce odbijające panele solarne czujniki UDC-18GS-*IO-* i UDC(M)-30GS-*IO-* wyróżniają się spośród innych standardowych czujników podwójnych arkuszy dostępnych na rynku dzięki niezrównanie prostemu ustawianiu parametrów i maksymalnej elastyczności.
Podstawę techniczną rozwiązania stanowi połączenie nadajnika ultradźwiękowego i odbiornika ultradźwiękowego, które umożliwia stałe monitorowanie przepływu materiału w maszynie za pomocą impulsów ultradźwiękowych. Czujnik wykorzystuje zmiany amplitudy w celu wykrycia, czy dodana została druga warstwa materiału. Podczas przekazywania do użytkowania urządzenia obsługują użytkowników za pomocą zintegrowanego systemu wyrównywania, który wykorzystuje sekwencje diod LED do wskazywania, czy nadajnik i odbiornik są prawidłowo ustawione względem siebie. Ponadto nowe czujniki podwójnego arkusza oferują trzy wstępnie zdefiniowane ustawienia wartości progowych dla różnych grubości materiału. Użytkownicy mogą szybko i łatwo przełączać się między tymi różnymi ustawieniami za pomocą dwóch wejść czujników lub IO-Link.
Jeśli oprócz ustawień wstępnych zastosowanie wymaga ustawień niestandardowych lub jeśli całe sterowanie maszyną opiera się na procedurach programowania, zmiany można wprowadzać za pomocą sterownika PLC na wejściu programowania czujnika. W związku z tym, za pomocą wyjścia cyfrowego, czujnik aktywnie zgłasza sterownikowi , czy zdalne nauczanie powiodło się. Oznacza to, że nowe czujniki podwójnych arkuszy można łatwo montować w istniejących maszynach. Można również skorzystać z wbudowanego w czujnik interfejsu IO-Link, który umożliwia proces uczenia. W przypadku konfiguracji za pośrednictwem IO-Link firma Pepperl+Fuchs oferuje urządzenie DTM za pośrednictwem aplikacji PACTware i bloków funkcyjnych dla sterowników.
Oprócz uproszczonego przekazywania do eksploatacji i możliwości regulacji podczas pracy na żywo interfejs IO-Link czujników podwójnego arkusza zapewnia nowy potencjał w zakresie analizy i konserwacji maszyny. Interfejs IO-Link umożliwia dostęp do wszystkich parametrów czujników, danych diagnostycznych i danych procesowych bez konieczności wykonania dodatkowego okablowania. Na przykład monitorowanie danych procesu na żywo może pomóc w sprawdzaniu ustawień wartości progowej w czujniku w zależności od aktualnie przetwarzanego materiału i związanego z nim tłumienia. Skutkuje to prawidłowym ustawieniem parametrów czujnika, zmniejszeniem liczby fałszywych odczytów, a tym samym zwiększeniem dyspozycyjności maszyny.
Wskaźniki temperatury i liczniki godzin pracy to dodatkowe narzędzia diagnostyczne, które umożliwiają niezawodne monitorowanie stanu i konserwację predykcyjną. Gdy wymagana jest konserwacja, funkcja lokalizacji pomaga zidentyfikować czujnik w systemie: sterownik wykorzystuje określony parametr czujnika do wyłączenia odpowiedniego czujnika, które jest sygnalizowane migającymi diodami LED. Umożliwia to dokładne i terminowe wykonywanie prac konserwacyjnych.
Jeśli scenariusz wykrywania podwójnych materiałów wymaga kilku czujników podwójnych arkuszy znajdujących się blisko siebie, nowe urządzenia zostaną automatycznie zsynchronizowane za pomocą zintegrowanej funkcji. Proste połączenie jednoprzewodowe pomiędzy maksymalnie 10 czujnikami zapobiega wzajemnym zakłóceniom, co jeszcze bardziej zwiększa niezawodność działania. W przeciwieństwie do poprzednich wersji nowe czujniki podwójnych arkuszy firmy Pepperl+Fuchs są wyposażone w wyjścia typu push-pull, które umożliwiają użytkownikom działającym na poziomie międzynarodowym obniżenie kosztów przechowywania, które ponosili w przypadku wersji PNP i NPN.
Pobierz nasz przewodnik po technologii ultradźwiękowego wykrywania podwójnych materiałów już teraz! Ten bezpłatny dokument PDF wyjaśnia zasady wykrywania, czynniki wpływające i kryteria wyboru właściwego czujnika.