Tu następuje spotkanie między ASi a IoT: Nowa bramka ASi-3 firmy Pepperl+Fuchs umożliwia równoległą komunikację w chmurze, dając łatwy dostęp do danych w celu zwiększenia przejrzystości procesu. Interfejs API REST umożliwia równoległe wdrażanie zastosowań IIoT i komunikacji ze sterownikiem PLC. Bramka AS-Interface 3 obsługująca wiele protokołów wspiera zarówno sieci PROFINET, jak i EtherNet/IP.
Kolejną zaletą bramki jest zintegrowany serwer WWW. Spełnia on nie tylko wymagania w zakresie nowoczesnego cyberbezpieczeństwa, ale także umożliwia proste i wygodne wdrożenie do eksploatacji oraz diagnostykę za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Wszystkie konfiguracje i czynności diagnostyczne wykonuje się za pomocą standardowej przeglądarki internetowej — nie jest wymagana dogłębna wiedza na temat programowania sterowników PLC. Urządzenie zawiera również kartę SD do tworzenia kopii zapasowych danych, na której zapisywane są wszystkie parametry. Oszczędza czas poświęcany na konfigurację bramki w przypadku wymiany, zapewniając wysoką dostępność instalacji i minimalne przestoje.
Bramka ASi-3 pozwala nie tylko zaoszczędzić czas poświęcony na konfigurację — wyjątkowo wąska obudowa o szerokości zaledwie 37,9 mm zajmuje mało miejsca w szafie sterowniczej i ogranicza powiązane koszty. Bramka jest dostępna jako pojedynczy lub podwójny system master dla dwóch linii ASi. Do jednej bramki można podłączyć łącznie 31 urządzeń (w przypadku adresowania standardowego) lub 62 urządzenia (w przypadku rozszerzonej funkcji przypisania adresów). Urządzenia można bezproblemowo podłączyć do bramki za pomocą płaskiego kabla, który zapewni zasilanie i komunikację.
Oznacza to, że bramki interfejsu AS-Interface można optymalnie używać w wielu zastosowaniach — niezależnie od tego, czy chodzi o sterowanie przenośnikami rolkowymi w centrach logistycznych, zautomatyzowaną obsługę bagażu na lotniskach czy automatyczne napełnianie butelek. Urządzenie ASi jest połączone z systemem sterowania za pośrednictwem bramki ASi. Łącząc moduły ASi G20, za pośrednictwem bramki ASi, ze sterownikami PLC wyższego poziomu można na przykład napędzać rolki przenośnika 24 V w centrach logistycznych, dzięki czemu opakowania poruszają się płynnie po linii przenośnika. Sterownik PLC steruje logiką linii przenośnika (np. kierunkiem, w którym opakowania powinny się poruszać przy transferach) i wysyła obraz danych procesu do bramki ASi. Powoduje to przesyłanie danych procesu do modułów G20. Interfejs AS-Interface zapewnia długość sieci sięgającą kilkuset metrów oraz pełną swobodę w zakresie topologii, obsługując sieci w układzie gwiazdy, liniowym lub pierścienia. Jest to więc idealne rozwiązanie dla zapewnienia ekonomicznej integracji zdecentralizowanych wejść i wyjść z siecią sterowania.