Samojezdne roboty czyszczące są coraz częściej stosowane w budynkach biurowych i w centrach handlowych. Po zamknięciu budynku przesuwają się one w określonym układzie siatki po obszarach podłogi, które mają zostać wyczyszczone. Przeszkody są automatycznie wykrywane i omijane. Jednakże niektóre przeszkody stanowią wyzwanie w zakresie wykrywania. Na przykład szklane drzwi i ściany są trudne do wykrycia przez czujniki optyczne. Błyszczące i bardzo ciemne powierzchnie również mogą być trudne do wykrycia.
Roboty czyszczące nigdy nie mogą kolidować z przeszkodami, w związku z czym konieczne jest wykrywanie nawet przezroczystych powierzchni. Czujnik używany do ochrony przed kolizją musi nie tylko niezawodnie wykrywać przeszkody, ale także na tyle szybko przesłać odpowiedni sygnał, aby robot samojezdny zdążył zahamować lub zmienić kierunek jazdy na czas. Wymagane jest pełne pole ochronne w kierunku jazdy przy minimalnej martwej strefie. Jeśli do ustanowienia tego pola ochronnego wykorzystuje się wiele czujników, nie mogą one się ze sobą stykać.
Czujniki ultradźwiękowe, takie jak seria 30GM i L2, wykrywają obiekty niezależnie od ich właściwości optycznych. Niezawodnie wykrywają przezroczyste, odbijające światło i nieregularne powierzchnie oraz powierzchnie, w przypadku których kolor może stanowić problem. Na wykrywanie przeszkód nie ma wpływu materiał ani struktura przeszkód. Urządzenia są kompaktowe; nawet na mniejszych robotach czyszczących jest wystarczająco dużo miejsca na kilka czujników. W zależności od wielkości przedniej części pojazdu, stożki dźwiękowe jednego lub kilku czujników mogą skonfigurować pełne pole ochronne. Urządzenia są automatycznie synchronizowane, dzięki czemu nie zakłócają się wzajemnie. Wymiar stożka dźwiękowego można sparametryzować.
Dane techniczne
Seria 30GM
Seria L2
Czujniki ultradźwiękowe zostały zaprojektowane z myślą o zapewnieniu wytrzymałości i niezawodności. Wykrywanie przeszkód za pomocą czujników ultradźwiękowych działa niezależnie od struktury powierzchni przeszkody, a nagromadzenie się brudu lub warunki środowiskowe i pogodowe nie stanowią problemu. W związku z tym czujniki mogą być używane zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach. Instalacja i parametryzacja są łatwe do przeprowadzenia. Synchronizacja wielu czujników pozwala na wytworzenie ciągłego pola akustycznego przed robotem czyszczącym. Urządzenia spełniają wszystkie wymagania jakościowe dotyczące wykrywania obiektów i odporności elektromagnetycznej.