Maszyny budowlane, takie jak dźwigi mobilne i pompy do betonu montowane na ciężarówkach, są podczas pracy zabezpieczone wspornikami podporowymi. Ilość ładunku, który wysięgnik jest w stanie przemieścić, zależy od długości rozpór podporowych, które często mogą być tylko częściowo wysunięte, w zależności od lokalnych warunków. To, jakie obciążenie jest dopuszczalne w danym położeniu oblicza się na podstawie bieżącej długości obciążonych rozpór. Wyrównanie i długość wysięgnika są dodatkowymi parametrami, które są wymagane do tego obliczenia. Naturalnie, maszyny budowlane są używane w trudnych warunkach i są narażone na szeroki zakres wpływów: Kurz, brud, wilgoć, silne wibracje, wstrząsy, ekstremalne warunki pogodowe są częścią codziennego życia na budowach.
Aby określić dopuszczalne położenia wysięgnika na podstawie długości wysunięcia poszczególnych rozpór podporowych, układ sterowania maszyną wymaga precyzyjnych, aktualnych danych o położeniu z rozpór i wysięgnika. Na pomiar nie może wpływać brud, czynniki mechaniczne lub środowiskowe. Przyrząd pomiarowy musi działać niezawodnie, nawet w trudnych warunkach środowiskowych.
Linkowe enkodery obrotowe składają się z precyzyjnego kabla pomiarowego i enkodera obrotowego. Wyciągana linka jest przymocowana do pojazdu, a swobodny koniec linki jest przymocowany do ruchomej podpory lub wysięgnika. Linka jest wyciągana po wysunięciu ruchomego elementu i zostaje nawinięta przez mechanizm sprężynowy, gdy element zostaje wsunięty. Ruch liniowy rozpory powoduje zatem ruch obrotowy w obudowie linki, który jest wykrywany przez zintegrowany bezwzględny enkoder obrotowy. Precyzyjna wartość zmierzona umożliwia dokładne i niezawodne wykrywanie pozycji, niezależnie od warunków otoczenia i wpływów mechanicznych. Linkowe enkodery obrotowe są dostępne dla serii ECA10TL, ECA21IL i ECA30PL, w zależności od maksymalnej długości rozpory i wysięgnika.
Mechanizm pomiarowy i konstrukcja techniczna enkoderów obrotowych firmy Pepperl+Fuchs zapewniają szczególnie wysoki stopień odporności na wpływy zewnętrzne. Proste opcje montażu minimalizują wymagany wysiłek i zapewniają wysoki poziom swobody podczas pozycjonowania przyrządów pomiarowych. Elastyczność ta jest dodatkowo zwiększana dzięki szerokiej gamie akcesoriów (koło pasowe prowadzące, mocowanie linki). Opcjonalne nasadki szczotkowe umożliwiają korzystanie z enkoderów obrotowych nawet w najtrudniejszych warunkach. Dostępna jest bogata oferta interfejsów i protokołów służących do połączeń i komunikacji. Bezłączeniowa adaptacja enkodera obrotowego umożliwia precyzyjne sprzężenie zwrotne położenia i zapewnia niezawodne monitorowanie podczas wsuwania i wysuwania rozpory lub wysięgnika.