W przypadku mieszanek węglowodorów, takich jak benzyna, ropa naftowa i LPG, ciśnienie oparów składników można wykorzystać do określenia jakości medium. Jednocześnie analiza ciśnienia oparów dostarcza istotnych informacji na temat bezpiecznego przechowywania i transportu produktów naftowych oraz zapobiegania niepożądanym emisjom. Takie wartości ciśnienia oparów można określić za pomocą specjalnych analizatorów ciśnienia oparów online. Analizatory te są zintegrowane z odpowiednimi systemami kontroli procesów i natychmiast dostarczają wszystkie ważne informacje.
W celu zapewnienia efektywności procesów i dokładnych wyników analiza ciśnienia oparów powinna odbywać się bezpośrednio w strefie zagrożonej wybuchem. Tym samym cały system analizy należy zaprojektować do tego celu. Z uwagi na typowe obszary zastosowań w przemyśle naftowym i gazowym wymagane są atesty dla stref zagrożonych wybuchem zgodnie z klasą I i II, Dywizja 1 oraz ATEX i IECEx Strefa 1 i Strefa 21. Ponadto należy zapewnić możliwość szybkiej wymiany sprzętu do analizy, tak aby w razie potrzeby można było łatwo zamontować serwisowany i ponownie skalibrowany przyrząd. Celem systemu jest praca z maksymalnie czterema kanałami przepływu, aby można było łatwo skonfigurować, monitorować i sterować komunikacją z zewnątrz oraz by zapewnić bezproblemowe wykonywanie pomiarów w temperaturach poniżej zera.
Sprzęt do analizy ze wszystkimi niezbędnymi podzespołami elektrycznymi, takimi jak zasilacz, koncentrator temperatury, moduł komunikacyjny Ethernet, w tym element grzejny przeznaczony do pracy w niskich temperaturach otoczenia, znajduje się w obudowie ze stali nierdzewnej, oddzielonej od niebezpiecznych gazów przez system przewietrzania i utrzymywania ciśnienia. Aby zapewnić ochronę typu Ex p, wybrano system przewietrzania EPS z serii 6000 firmy Bebco, zawierający odpowietrznik i zawór. System ten automatycznie wykonuje procedurę przewietrzania oraz zapewnia stałe monitorowanie niezbędnego nadciśnienia w obudowie. Sprzęt używany do analizy, który nie ma atestu w zakresie ochrony przed wybuchem, może być obsługiwany przy użyciu tej metody w Strefach 1 i 21 oraz w Klasach I i II, Dywizja 1. W celu ułatwienia wstępnej konfiguracji i obsługi podczas normalnej pracy oraz prac serwisowych przód obudowy jest wyposażony w zabezpieczony przed wybuchem ekran dotykowy HMI w postaci monitora VisuNet FLX z serii DM-320P.
Klient otrzymuje rozwiązanie typu „plug&go” zaprojektowane i dostosowane do jego potrzeb, gotowe do natychmiastowego użycia w strefach zagrożonych wybuchem. Te rozwiązania do przewietrzania są w pełni certyfikowane pod kątem zgodności ze wszystkimi odpowiednimi strefami i dywizjami. 15-calowy ekran dotykowy HMI umożliwia intuicyjne sterowanie urządzeniami do analizy. Umożliwia to inicjowanie pomiarów kontrolnych i cykli przewietrzania lub przepływu płynu na wlocie, a także konfigurację wejścia komunikacyjnego. Przepływy są konfigurowane, na przykład, jako przepływy próbkowe, przepływy kontroli jakości lub przepływy czyszczące w zastosowaniach związanych z ropą naftową. Mocowanie sprzętu do analizy umożliwia szybką i łatwą wymianę, co minimalizuje czas przestojów. Zintegrowany element grzejny umożliwia pracę w temperaturach otoczenia do –10°C (14°F).