W przemyśle chemicznym pojazdy sterowane automatycznie (AGV) są używane w wielu miejscach na terenie firmy. Trasy, po których się poruszają, wykorzystywane są również przez inne pojazdy. Jeśli pojazdy AGV poruszają się w niepewnym terenie w dowolnych warunkach pogodowych, należy zawsze upewnić się, że unikają kolizji z innymi pojazdami lub obiektami, które mogą znajdować się na ich drodze ze wszystkich odpowiednich stron.
Pojazd musi zostać bezpiecznie zatrzymany przed zbliżającą się kolizją i, jeśli to konieczne, musi zostać przeprowadzona korekta trasy. Aby było to możliwe, czujniki muszą monitorować trasę z dużej odległości. W przypadku wykrycia przeszkody czujnik przekazuje odpowiedni sygnał do modułu sterującego, a pojazd AGV zostaje spowolniony. Ponadto zastosowana technologia czujników musi gwarantować wykrywanie obiektów w niekorzystnych warunkach. W przemyśle chemicznym para często unosi się z systemu ściekowego. Pomimo tej pary obiekty muszą być wykrywane, aby pojazd AGV mógł uniknąć kolizji. Takie warunki zewnętrzne stanowią wyzwanie dla czujników fotoelektrycznych, które można łatwo obejść technologią radarową. Czujniki radarowe są odporne na trudne warunki pogodowe i działają niezawodnie w przypadku obecności brudu, wilgoci, mgły lub innych zakłóceń.
Zależnie od sytuacji zagrożenia, system bezpieczeństwa musi spełniać wymagania określonego poziomu wydajności (PL) lub poziomu nienaruszalności bezpieczeństwa (SIL). Wymaga to absolutnie niezawodnego wykrywania lub pomiaru odległości w odpowiednim obszarze. Zastosowanie powinno zatem osiągnąć poziom wydajności c (PL c).
Czujniki radarowe z falą ciągłą o modulowanej częstotliwości (FMCW) doskonale nadają się do zapewnienia optymalnego monitorowania głównych kierunków jazdy nawet w tych trudnych warunkach środowiskowych. Niezależnie od pogody i innych czynników zewnętrznych czujniki serii MWC25M-L2M-* niezawodnie mierzą obiekty naturalne i odpowiednio wykrywają potencjalne kolizje z wyprzedzeniem.
Zakres wykrywania można dostosować do otoczenia dzięki funkcji tłumienia pierwszego planu i tła. W zależności od zastosowania możliwe jest również przełączanie między trzema trybami pomiaru. Tryb „pierwszy obiekt” jest używany do unikania kolizji pojazdów AGV, gdzie obiekt znajdujący się najbliżej czujnika jest zawsze wykrywany. Dzięki wysokiej częstotliwości próbkowania do 200 Hz można niezawodnie mierzyć odległość od obiektów w polu widzenia (FOV) i ich prędkość względną.
W zależności od wymaganej wydajności lub poziomu nienaruszalności bezpieczeństwa, czujniki radarowe z serii MWC*-L2M-B16 mogą być używane w konfiguracji pojedynczej lub nadmiarowej. Dostosowana koncepcja bezpieczeństwa w połączeniu z kontrolerem z możliwością diagnostyki potwierdza przystosowanie czujników do zastosowań związanych z bezpieczeństwem i ułatwia użytkownikowi dostarczenie odpowiednich dowodów.
Zintegrowany interfejs CAN modelu z tej serii umożliwia łatwą integrację z systemem magistrali CANopen pojazdu. Ponadto dostarczane są informacje o stanie czujnika, na przykład tzw. „Producer Heartbeat” i poprawność zmierzonej wartości odległości. Dane te mogą być wykorzystane w bezpiecznym systemie sterowania do sprawdzenia, czy czujnik działa prawidłowo. Umożliwia to osiągnięcie poziomu wydajności c (PL c) kategorii 2, a tym samym bezpieczne rozwiązanie dla zastosowania, nawet w przypadku modernizacji. Parametryzacja jest prosta dzięki oprogramowaniu do parametryzacji CANopen i PACTware DTM.