Punkty pomiarowe są szeroko rozmieszczone na obszarach zewnętrznych, okablowanie jest skomplikowane lub niewykonalne, system sterowania wyższego poziomu działa już z maksymalną wydajnością lub żaden nie jest dostępny na miejscu: Takie wyzwania i przeszkody pojawiają się, gdy tylko technologia czujników zostanie zastosowana poza jasno określonymi środowiskami produkcji przemysłowej lub w przypadku konieczności późniejszego sprawdzenia dodatkowych danych pomiarowych w istniejących systemach. Dzięki platformie WILSEN, która skupia się na czujnikach do monitorowania i optymalizacji (M+O), firma Pepperl+Fuchs zapewnia rozwiązanie i udostępnia zalety zaawansowanej technologii czujników przemysłowych nawet w najbardziej odległych lokalizacjach i niekorzystnych warunkach — w tym w następujących obszarach:
Centralnym elementem platformy jest autonomiczna i bezprzewodowa jednostka centralna WILSEN. Ten moduł podstawowy o klasie ochrony IP66/67 jest wyposażony w wysokowydajny akumulator litowy. Wykorzystuje on całościowo ustandaryzowaną technologię LoRaWAN® do bezpiecznego i energooszczędnego przesyłania danych pomiarowych do Internetu na duże odległości i w regulowanych odstępach czasu. Jednostka centralna przekazuje również informacje GPS, wartości temperatury i stan naładowania akumulatora za pomocą technologii LoRaWAN®. Poprzez połączenie z różnymi czujnikami głównymi można uzyskać szeroki zakres zastosowań. Dostępność trzech wariantów umożliwia wybór odpowiedniego czujnika M+O do danego zastosowania.
Dzięki wbudowanemu przetwornikowi ultradźwiękowemu WILSEN.sonic umożliwia wykrywanie poziomów napełnienia lub odległości w zakresie 2,5, 4 lub 7 m. To rozwiązanie wykorzystuje wszystkie zalety zasady ultradźwiękowej — właściwości materiału, struktura powierzchni i kolory, śnieg, mgła ani kurz nie mają wpływu na jakość wyników pomiarów. Ponadto stożkowa propagacja pola akustycznego umożliwia monitorowanie większego zakresu pomiarowego niż w przypadku wykrywania punktowego. Dzięki parametryzacji wiązki dźwiękowej, rozdzielczości do 1 mm, regulowanym interwałom pomiarowym oraz możliwości wybrania algorytmu oceny WILSEN.sonic można dostosować do warunków pracy z wysoką precyzją.
Monitorowanie poziomów napełnienia pojemników zbiorczych, pojemników do recyklingu lub silosów, monitorowanie wody w ramach ochrony przeciwpowodziowej
WILSEN.valve opracowano specjalnie do zastosowań w technologii procesowej i systemach zarządzania wodą. To rozwiązanie służy do wykrywania położenia zaworów. Łączy w sobie niezawodność sygnału z prostotą obsługi i dużą elastycznością: do jednostki centralnej poprzez standardowe złącza M12 można podłączać różne typy i warianty zoptymalizowanych energetycznie i odpowiednio energooszczędnych czujników NAMUR oraz 2-przewodowych czujników DC o niskim poborze mocy, np. pojedyncze lub podwójne czujniki indukcyjne. Oprócz informacji o stanie zaworów produkt WILSEN.valve przesyła również dane diagnostyczne i stany usterek, takich jak przerwy i zwarcia w obwodzie. Firma Pepperl+Fuchs oferuje również gotowe rozwiązanie montażowe (zgodne z normą EN ISO 5211), które umożliwia dostosowanie systemu do większości zaworów i złączek dostępnych na rynku. Obejmuje ono wsporniki, podstawy i kompletne zestawy montażowe.
Informacje zwrotne o położeniu zaworów oraz monitorowanie położenia końcowego zaworów ręcznych i ręcznych zaworów dźwigniowych w zakładach procesowych lub systemach zarządzania wodą
WILSEN.node to uniwersalne i wszechstronne rozwiązanie z gamy czujników opartych na technologii LoRa do monitorowania i optymalizacji (M+O) firmy Pepperl+Fuchs, które umożliwia wykrywanie obiektów różnego rodzaju. W tym celu do dwóch przednich złączy M12 można podłączyć różne typy czujników głównych. Są to m.in. zoptymalizowane energetycznie czujniki indukcyjne i pojemnościowe, a także innego rodzaju czujniki NAMUR lub rozmaite 2-przewodowe czujniki DC o niskim poborze mocy (np. przełączniki pływakowe lub wibracyjne sygnalizatory poziomu). Dzięki temu model WILSEN.node stanowi doskonałe rozwiązanie dla wielu typów scenariuszy modernizacji. Podobnie jak WILSEN.valve, model WILSEN.node oprócz rzeczywistych informacji pomiarowych przesyła również dane diagnostyczne lub stany usterek, takich jak przerwy i zwarcia w obwodzie.
Monitorowanie stanu zamknięcia pokryw włazów, transformatorów, stodół lub bram na pastwiskach
Wszystkie trzy rozwiązania WILSEN do monitorowania i optymalizacji (M+O) zaprojektowano z myślą o maksymalnej wygodzie użytkowania: Po integracji z siecią LoRaWAN® ustawienia parametrów można wygodnie sprawdzać lub zmieniać poprzez dostęp zdalny. Firma Pepperl+Fuchs zapewnia również bezpłatną usługę internetową, zaprogramowaną specjalnie do tego celu. Wystarczy kilka kliknięć, aby w ramach tej usługi utworzyć stany zawartości downlink jako kody szesnastkowe i przesłać je bezpośrednio do kolejek komunikatów na platformach IoT TTN (Sieć rzeczy) i ChirpStack (v3 i v4) za pomocą klucza sieciowego API. Alternatywnie urządzenia można sparametryzować bezpośrednio na miejscu za pośrednictwem technologii Bluetooth® LE, korzystając z aplikacji na urządzenia mobilne z systemem Android lub iOS.
Kolejnym pomocnym rozwiązaniem w zakresie optymalizacji wydajności akumulatora, jakie oferuje firma Pepperl+Fuchs, jest bezpłatny internetowy kalkulator żywotności akumulatora. Narzędzie to umożliwia użytkownikom obliczenie oczekiwanej żywotności akumulatora czujników WILSEN na podstawie szeregu parametrów.
Techniczne karty katalogowe wariantów WILSEN.valve i WILSEN.node będą dostępne wkrótce.