W otwartych kanałach ściekowych kraty lub filtry są instalowane w krytycznych punktach, aby zatrzymywać liście i inne zanieczyszczenia. Mają one na przykład na celu zapobieganie przedostawaniu się zanieczyszczeń do kanalizacji podziemnej z kanalizacji burzowej. Podobne wymagania mają zastosowanie do zbiorników retencyjnych lub elektrowni wodnych, gdzie liście i gałęzie są trzymane z dala od barier lub turbin. Nagromadzone zanieczyszczenia muszą zostać usunięte z krat przed zatkaniem wlotu i spowodowaniem zalania. Dotknięte obszary są często rozległe i muszą być sprawdzane ręcznie przez personel raz w tygodniu lub po każdym wystąpieniu ciężkich opadów.
Wszelkim zatorom kanałów, które skutkują spiętrzeniem wody, należy skutecznie zapobiegać. Punkty krytyczne powinny być automatycznie monitorowane. Konieczne czyszczenie powinno odbywać się na czas, ale tylko wtedy, gdy jest to potrzebne. Zastosowana technologia musi być odporna na trudne warunki pogodowe, nie może wymagać przewodowego zasilania i połączeń sieciowych oraz powinna działać przez co najmniej trzy lata bez konieczności wymiany akumulatora.
Niemieckie przedsiębiorstwo użyteczności publicznej Stadtwerke Gießen wykorzystuje zasilany akumulatorowo bezprzewodowy czujnik ultradźwiękowy IoT WILSEN.sonic z interfejsem LoRaWAN do monitorowania różnych krat i filtrów w systemach kanalizacji burzowej. Czujnik jest wyrównany z kratą w odległości 1–2 m. W stanie normalnym czujnik dokonuje pomiarów poprzez pręty kraty. Jeśli liście, gałęzie i inne zanieczyszczenia utkną w kracie, jest to wykrywane przez czujnik WILSEN.sonic w wyniku zmiany zmierzonej wartości odległości. Na podstawie tych informacji firma Stadtwerke Gießen może przeprowadzić czyszczenie odpowiednich przytkanych krat. W tym celu wykorzystywany jest interfejs pulpitu nawigacyjnego, który wyraźnie pokazuje stan krat. Oprócz tego alarm można ustawić za pomocą smartfona. Zwiększona wydajność w zakresie wykorzystania personelu i materiałów pozwala na znaczne oszczędności.
Wytrzymała technologia ultradźwiękowa umożliwia czujnikowi WILSEN.sonic niezawodne wykrywanie odległości w niekorzystnych warunkach, niezależnie od rodzaju zanieczyszczenia. Dane pomiarowe są przesyłane za pomocą sieci LoRaWAN przy wysokiej mocy promieniowania emitowanego przez nadajnik. Akumulator o dużej mocy zapewnia bezobsługową eksploatację przez nawet dziesięć lat. Akumulator można łatwo wymienić w razie potrzeby.
Kompaktowa obudowa czujnika jest wytrzymała i przeznaczona do użytku na zewnątrz w deszczu, mrozie, śniegu, mgle i w niskich temperaturach. Integracja i montaż przeprowadza się szybko i łatwo. W razie potrzeby można dostosować szerokość wiązki ultradźwiękowej, co pozwala na instalację w ograniczonych przestrzeniach. Czujnik można łatwo sparametryzować i zarejestrować w sieci bezprzewodowej LoRaWAN za pomocą aplikacji WILSEN (dla systemów Android i iOS) oraz za pośrednictwem Bluetooth. Kanał downlink umożliwia efektywną parametryzację poprzez zdalny dostęp.