Nośniki obrabianych przedmiotów są używane w wielu różnych procesach produkcyjnych. Podczas transportu, produkcji i kontroli nośniki utrzymują obrabiane przedmioty w odpowiednim położeniu. Zazwyczaj są one przypisane do określonych obrabianych przedmiotów. W związku z tym istnieje możliwość użycia nośników do ich identyfikacji i śledzenia etapów procesu. Większość nośników obrabianych przedmiotów jest wykonana z metalu.
Obrabiane przedmioty powinny być identyfikowane automatycznie i bezbłędnie za pomocą nośników obrabianych przedmiotów. Identyfikacja ta musi być możliwa w różnych punktach zakładu w celu zdecentralizowanego sterowania sekwencją procesu. Poszczególne etapy produkcji muszą być ze sobą indywidualnie skoordynowane. Jednocześnie celem jest stworzenie warunków umożliwiających pełną identyfikowalność poszczególnych etapów. Czujnik musi być wytrzymały, kompaktowy i odpowiedni do pracy w środowisku wypełnionym metalami.
Nośnik obrabianego przedmiotu ma znacznik RFID w odpowiednim miejscu, na przykład na spodzie. Głowice odczytu/zapisu RFID są montowane na odpowiednich stacjach procesowych, np. między rolkami przenośnika. Kompaktowe elementy umożliwiają montaż nawet w ograniczonej przestrzeni. System RFID pozwala na bezpieczne wykrywanie i przypisywanie nośnika obrabianego przedmiotu. W związku z tym, że znacznik RFID można zapisać, zestaw danych może zostać uzupełniony na każdej stacji o informacje dotyczące wykonanych etapów procesu. Informacje te mogą być wykorzystywane do sterowania przełącznikami torów lub do uruchamiania określonych procesów produkcyjnych. Znaczniki mogą również zawierać dane dotyczące jakości. Do interfejsu sterowania IDENTControl można podłączyć wiele głowic odczytu zamontowanych w krótkich odstępach, które umożliwiają nawiązanie połączenia z magistralą Fieldbus lub panelem sterowania wyższego poziomu.
Cechy szczególne:
Głowica odczytu/zapisu IQH1-FP-V1
Kody kreskowe i kody Data matrix są często używane do identyfikacji zadań, lecz są podatne na zanieczyszczenie i uszkodzenie. Natomiast systemy RFID są całkowicie bezobsługowe i nie ulegają zużyciu. Znaczniki, w przeciwieństwie do kodów, mogą również rejestrować informacje z procesu. Stałe połączenie z centralną bazą danych nie jest wymagane, ponieważ podczas pracy można uzyskać dostęp do danych zdecentralizowanych. Dzięki temu można jednocześnie wykluczyć nieprawidłową zawartość danych. Historia przechowywanych danych pozwala na 100-procentową identyfikowalność obrabianych przedmiotów i produktów. W przypadku wystąpienia wad seryjnych konieczne środki mogą zostać podjęte z wykorzystaniem selektywnych i określonych metod. Znaczniki są bardzo wytrzymałe i można je montować na płasko. Głowice odczytu/zapisu są równie wytrzymałe, dzięki czemu cały system jest bardzo stabilny mechanicznie.