Od skanerów kodów kreskowych, głowic odczytująco-zapisujących RFID i systemów wizyjnych po wagi: urządzenia z interfejsem szeregowym są nadal używane w wielu zastosowaniach. Równocześnie następuje zwrot w kierunku nowoczesnych systemów fieldbus opartych na sieci Ethernet, takich jak PROFINET czy EtherNet/IP. Oznacza to, że użytkownicy stoją przed wyzwaniem zharmonizowania swoich systemów. Aby uniknąć konieczności jednorazowej wymiany wszystkich urządzeń szeregowych i zachować sprawdzone rozwiązania, systemy mogą zostać doposażone w bramy szeregowe (DeviceMaster®). Umożliwia to modernizację przy jednoczesnym zapewnieniu długoterminowego bezpieczeństwa inwestycji.
Bramy szeregowe Pepperl+Fuchs łączą protokoły komunikacji szeregowej RS-232, RS-422 i RS-485 w jednym urządzeniu. Oznacza to, że do bram szeregowych można elastycznie podłączyć prawie wszystkie urządzenia szeregowe dostępne na rynku. Jest to osiągalne dzięki możliwości dostosowywania parametrów komunikacji szeregowej, takich jak szybkość transmisji, parzystość czy separatory, za pośrednictwem zintegrowanego serwera sieci Web lub oprogramowania PortVision® DX. Oprogramowanie do wykrywania i zarządzania opracowane przez firmę Pepperl+Fuchs Comtrol umożliwia klonowanie konfiguracji urządzeń i upraszcza ich uruchamianie w sieci Ethernet. Pakiety danych szeregowych można łatwo przeglądać w dowolnym momencie za pośrednictwem serwera sieci Web.
Wszystkie ustawienia portów można dostosować, dzięki czemu do bram szeregowych można jednocześnie podłączyć różne typy urządzeń szeregowych. Bramy są dostępne w różnych wersjach z różną liczbą portów i połączeń (zaciski śrubowe, DB9 lub RJ45). W zależności od typu urządzenia obsługiwane są protokoły MODBUS, PROFINET, EtherNet/IP, TCP/IP, EtherNet/IP-to-MODBUS, oraz PROFINET-to-MODBUS. Dostępne są również sterowniki urządzeń TCP/IP do systemów Windows® lub Linux, co oznacza, że urządzenia szeregowe można łatwo podłączyć do systemów komputerowych. Bramy z obsługą protokołów Ethernet/IP-to-MODBUS i PROFINET-to-MODBUS umożliwiają dwukierunkową komunikację między sterownikami EtherNet/IP lub PROFINET a urządzeniami MODBUS. Dzięki integracji sprawdzonych urządzeń z nowoczesnymi systemami fieldbus opartymi na sieci Ethernet można tworzyć sieci komunikacyjne o różnym stopniu złożoności.