Systemy przetwarzania obrazów trójwymiarowych są coraz częściej wykorzystywane do uzyskania bardziej szczegółowej reprezentacji obiektów podczas kontroli towarów na przenośnikach taśmowych lub w aplikacjach związanych z pobieraniem i umieszczaniem w robotyce. Jednocześnie rośnie zapotrzebowanie na elastyczne rozwiązania w zakresie wykrywania identyfikacji, wykrywania kompletności, wykrywania położenia i wykrywania objętości, które można indywidualnie dostosować do szerokiego zakresu zastosowań.
Jako część rodziny produktów SmartRunner, nowy trójwymiarowy czujnik SmartRunner Explorer dostarcza wysoce precyzyjne trójwymiarowe obrazy chmur punktów oraz obrazy dwuwymiarowe, i jest dostępny z technologią stereowizyjną lub technologią „time-of-flight” (ToF).
Firma Pepperl+Fuchs może pomóc w wyborze odpowiedniego czujnika wizyjnego 3-D, a w razie potrzeby może przeprowadzić całe programowanie. Możliwe jest również wdrożenie wersji specyficznych dla danego zastosowania, które integrują oprogramowanie bezpośrednio w urządzeniu.
Trójwymiarowy czujnik SmartRunner Explorer jest dostępny z technologią stereowizyjną lub technologią „time-of-flight” (ToF). W pierwszym etapie wersja stereowizyjna z dwiema kamerami i rozdzielczością 1,4 MP wyznacza obraz rozbieżności, który powstaje z nałożenia na siebie dwóch obrazów dwuwymiarowych. Inaczej niż w przypadku porównywalnych czujników, odbywa się to bezpośrednio w urządzeniu i w pełni automatycznie. Przy użyciu zintegrowanego modułu FPGA można na tej podstawie wygenerować trójwymiarowy obraz chmury punktów. Na podstawie dwuwymiarowych obrazów o wysokiej rozdzielczości można łatwo zorientować czujnik na zakres wykrywania, co ułatwia późniejszą interpretację wyników pomiarów. W ten sposób można zidentyfikować wszelkie cienie jeszcze przed wygenerowaniem obrazu trójwymiarowego. Zintegrowane, optymalne oświetlenie scenerii upraszcza konfigurację aplikacji.
Czujnik danych surowych z technologią ToF ma rozdzielczość VGA (640 x 480 pikseli) i wysoką częstotliwość pomiaru wynoszącą 30 Hz. Dzięki temu nadaje się on szczególnie do zastosowań, w których wymagany jest większy zakres pomiarowy i szybki czas reakcji — na przykład w systemach transportu bez kierowcy. Dzięki 940-nanometrowemu światłu podczerwonemu wersja ToF jest niewrażliwa na światło otoczenia i może być używana zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz.
Kamera czujnika generuje tak zwany obraz Z, który jest porównywalny do obrazu dwuwymiarowego. Ponadto urządzenie generuje obraz głębi, który pokazuje odległość pomiędzy wykrywanym obiektem a czujnikiem, oraz mapę wysokości zawierającą informacje dwuwymiarowe w kierunkach x i y. Na koniec, na podstawie tych informacji, można wygenerować szczegółowy trójwymiarowy obraz chmury punktów.
Dzięki właściwościom regulującym temperaturę niezwykle wytrzymała aluminiowa obudowa zapewniająca stopień ochrony IP65 umożliwia osiąganie bardzo precyzyjnych wyników pomiarowych nawet w najbardziej wymagających warunkach otoczenia. Zintegrowana pomoc montażowa z tyłu obudowy służy do łatwej i precyzyjnej instalacji czujnika, ułatwiając tym samym późniejszą wymianę urządzenia. Po zorientowaniu czujników istnieje możliwość ich powielenia w identycznym zastosowaniu.
Nowe oprogramowanie ViSolution firmy Pepperl+Fuchs udostępnia użytkownikom intuicyjny interfejs do integracji, monitorowania i konserwacji czujników SmartRunner 2-D i 3-D. Rozwiązanie jest przeznaczone do użytku na komputerach stacjonarnych, a w przyszłości będzie można je stosować również na urządzeniach mobilnych z systemem Windows. Oprogramowanie ułatwia uruchamianie i zarządzanie obiema technologiami SmartRunner 3-D. Dane dwuwymiarowe i trójwymiarowe chmury punktów mogą być generowane i wizualizowane za pomocą kilku kliknięć. Ponieważ czujnik jest już skalibrowany w momencie dostawy, jest natychmiast gotowy do użycia. Pozwala to wielokrotnie skrócić czas potrzebny na zaprogramowanie i zintegrowanie urządzenia z aplikacją.