Jeśli chodzi o Przemysł 4.0, przemysłowy Internet rzeczy oraz transformację cyfrową, to przemysł przetwórczy – zwłaszcza obszar instalacji procesowych – znajdował się w martwym punkcie na tle innych branż. Innowacyjna technologia opracowana we współpracy z dwunastoma firmami i czterema organizacjami normalizacyjnymi wreszcie zakończy ten stan rzeczy. Postęp będzie możliwy dzięki zaawansowanej warstwie fizycznej sieci Ethernet (czyli Ethernet-APL) zapewniającej krótką, bezproblemową komunikację sieciową między obiektem a poziomem przedsiębiorstwa, która wkracza do obszaru automatyzacji procesów. Wprowadzając na rynek switch obiektowy Ethernet-APL do montażu na szynie firma Pepperl+Fuchs przedstawia pierwszy na świecie produkt, który umożliwia bezpośredni, szybki i niewymagający stosowania barierdostęp do urządzeń obiektowych za pośrednictwem warstwy Ethernet-APL. W trakcie wydarzenia ACHEMA Pulse, które zaplanowano na 15 i 16 czerwca, przedstawione zostanie innowacyjne rozwiązanie o nazwie FieldConnex®.
Po raz pierwszy użytkownicy w zakładach przetwórczych będą mogli skorzystać z dobrze znanych i sprawdzonych w praktyce protokołów opartych na sieci Ethernet, takich jak PROFINET, Ethernet/IP czy UA OPC, poza sterownią w całym zakładzie. Otwiera to całkowicie nowe zastosowania dla przemysłu przetwórczego, również te coraz bardziej wymagane w kontekście Przemysłu 4.0. Skutkuje to również nowymi zautomatyzowanymi procesami, dzięki którym użytkownicy będą mogli w przyszłości obsługiwać oprzyrządowanie obiektowe w zakładach przetwórczych.
Prostota, z której znana jest sieć Ethernet będąca sprawdzoną technologią komunikacyjną używaną w życiu codziennym, to główny aspekt w rozwijaniu technologii Ethernet-APL. Zaawansowana warstwa fizyczna sieci Ethernet sprawia, że standardowe technologie sieci Ethernet stają się dostępne dla przemysłu przetwórczego, i spełnia oczekiwania użytkowników dotyczące prostej i nieskomplikowanej obsługi. Ethernet-APL bazuje na solidnym i dobrze znanym kablu dwużyłowym oraz zapewnia standardowo ochronę przed wybuchem oraz iskrobezpieczeństwo.
Istniejące okablowanie pozostaje na swoim miejscu i może być dalej używane z elementami wykorzystującymi Ethernet-APL, co znacznie zmniejsza nakład pracy związany z modernizacją lub nawet pełną migracją z fieldbus do sieci Ethernet. W tym właśnie miejscu zastosowanie znajduje switch obiektowy Ethernet-APL do montażu na szynie, który jest częścią rodziny produktów FieldConnex. Oprócz Ethernet-APL switch obiektowy może opcjonalnie obsługiwać warstwę fizyczną technologii Manchester Bus-powered (MBP) i w związku z tym może zostać skonfigurowany w elastyczny sposób do użytku z zainstalowanymi urządzeniamiPROFIBUS PA. Dzięki temu możliwe jest jednoczesne działanie nowych urządzeń APL i istniejących urządzeń fieldbus w ramach wspólnej infrastruktury.
Instalacja jest szybka i łatwa: interfejs automatycznie wykrywa i dostosowuje się do parametrów fizycznych komunikacji podłączonego urządzenia. Umożliwia równoczesny przesył zasilania i danych za pomocą dwużyłowego kabla do obszarów zagrożonych wybuchem, zgodnie z wymaganiami przemysłu przetwórczego. Switch może mieć maksymalnie 24 porty służące do podłączania przyrządów obsługujących warstwę APL lub zainstalowanych już urządzeń obiektowych.
Umożliwia to użytkownikowi dostęp do wielu wartości procesowych z urządzenia obiektowego, takich jak objętość, masa, temperatura czy gęstość z przepływomierza. Switch obiektowy Ethernet-APL do montażu na szynie wykorzystuje jednolitą infrastrukturę w celu udostępniania wszystkich danych z urządzeń diagnostycznych i wysoce konfigurowalnych wielu aplikacjom jednocześnie, umożliwiając konserwację predykcyjną urządzenia, instalacji i procesu. Switch obiektowy Ethernet-APL jest montowany na szynie DIN w szafach sterowniczych lub obiektowych panelach przyłączeniowo-rozdzielczych i może być instalowany w strefie 2, ponieważ jego połączenia do urządzeń obiektowych są iskrobezpieczne dla strefy 2.
Ten pierwszy na rynku switch obiektowy Ethernet-APL do montażu na szynie jest idealny do niewielkich systemów i instalacji wewnętrznych. W przyszłości produkty Ethernet-APL będą obejmować łącznie trzy różne switche obsługujące każdy typ topologii. Switch obiektowy Ethernet-APL do montażu na szynie, który jest zasilany przez magistralę APL do instalacji zewnętrznych w strefach 1, zaprojektowano z myślą o instalacjach o większej powierzchni. Trzeci wariant, zasilający switch Ethernet-APL, jest zainstalowany w szafie sterowniczej. Zapewnia on zasilanie głównej linii APL.
Najszybsze i najbardziej wydajne przesyłanie bez konieczności stosowania barier dużych ilości danych z obszaru niebezpiecznego do chmury