W maszynie kalandrującej używanej do produkcji ogniw akumulatorowych różne czujniki monitorują poszczególne stany i procesy. Obecnie są one zazwyczaj wyposażone w interfejs IO-Link i oprócz bieżących danych pomiarowych mogą przesyłać dodatkowe informacje wykorzystywane do diagnostyki i optymalizacji procesu. Dane są przekazywane do różnych instancji: Oprócz sterowania maszyną, te instancje mogą obejmować system sterowania dla całego zakładu, systemy IT wyższego rzędu lub aplikacje w chmurze.
W celu uproszczenia integracjiczujników z systemami wyższego poziomu należy zastosować lokalną instancję łączącą. Powinna ona „gromadzić” dane z różnych czujników i udostępniać je odpowiednim adresatom. Powinna zapewnić równoległą dwukierunkową komunikację z różnymi poziomami, od sterowania maszyną do chmury. Tworzy ona podstawę dla wielu dodatkowych funkcji, takich jak ciągłe monitorowanie stanu, samoczynne testowanie urządzenia, monitorowanie zanieczyszczeń w przypadku czujników optycznych oraz transfer danych parametryzacyjnych podczas wymiany urządzeń i rozbudowy instalacji.
Moduły nadrzędne ICE2/3 IO-Link firmy Pepperl+Fuchs tworzą połączeniapomiędzy urządzeniami IO-Link na poziomie pola i instancjami wyższego poziomu. Moduły z serii ICE2 komunikują się za pośrednictwem sieci Ethernet/IP, podczas gdy moduły z serii ICE3 komunikują się za pośrednictwem sieci PROFINET. Technologia MultiLinkTM oferuje drugi dwukierunkowy kanał transmisji z OPC UA. Oznacza to, że dane mogą być wymieniane przez dwa kanały jednocześnie: Po pierwsze pomiędzy poziomem pola a kontrolerem, po drugie w standardowym formacie z innymi systemami IT, takimi jak platformy danych i aplikacje w chmurze.
Dane techniczne
Sieci pionowe zapewniają wiele opcji ciągłego monitorowania stanu, serwisowania zgodnie z zapotrzebowaniem i zarządzania zasobami. Zintegrowany serwer sieci Web umożliwia zdalną parametryzację; pliki IODD mogą być przechowywane. Konfiguracja jest bardzo prosta, ponieważ dane parametryzacyjne są również zapisywane w urządzeniu. Identyfikacja urządzeń IO-Link znacznie ułatwia integrację i wymianę urządzeń. Niezależna od producenta, otwarta architektura protokołów OPC UA i Ethernet umożliwia również stosowanie rozwiązań hybrydowych.