Folie do anody, katody i separatora są podstawowymi materiałami do produkcji ogniw akumulatorowych. Są one nawijane na rolki, a następnie łączone ze sobą w procesie kalandrowania. Jest to operacja o dużej prędkości oraz uruchamiania/zatrzymywania, która wymaga precyzyjnej interakcji pomiędzy każdym komponentem. W celu zapewnienia wydajnego procesu przy minimalnym czasie przestoju maszyny zużyte rolki muszą być wymieniane dokładnie w odpowiednim czasie. Kluczowym czynnikiem jest tutaj zużycie materiału; średnica rolki zmniejsza się podczas odwijania. Możliwość dokładnego pomiaru średnicy rolek ułatwia zapewnienie ich wymiany w optymalnym czasie.
Materiał na rolce różni się kolorem. Miejscami jest bardzo ciemny, ale może mieć też fragmenty odbijające światło. Średnica rolki musi być mierzona niezawodnie i z dużą dokładnością, niezależnie od tych właściwości optycznych. Na detekcję nie mogą mieć wpływu metalowe powierzchnie w maszynie.. I odwrotnie, zastosowana technologia czujników nie może powodować zakłóceń EMC. W celu uniknięcia uszkodzenia materiału i zużycia czujnika detekcja powinna być bezkontaktowa..
Czujniki ultradźwiękowe wykrywają obiekt docelowy niezależnie od jego właściwości optycznych. Ich konstrukcja sprawia, że są odporne na zanieczyszczenia i niekorzystne warunki otoczenia. Nie generują one zakłóceń EMC; tryb wykrywania nie jest zakłócany elektromagnetycznie. Oprócz czujników z serii F42, do ciągłego pomiaru średnicy rolek szczególnie dobrze nadają się czujniki z serii UC18GS. Łączą one najnowocześniejszą technologię ultradźwiękową z opcją komunikacji IO-Link. Dzięki temu są one bardzo łatwe do parametryzowania i mogą dostarczać dodatkowych danych do zintegrowanej diagnostyki i optymalizacji procesu obok precyzyjnych danych pomiarowych.
Dane techniczne
Te kompaktowe czujniki mogą być również używane w ograniczonych przestrzeniach. Szczególnie mała martwa strefa o szerokości 30 mm i zasięg wykrywania wynoszący 500 mm oznaczają, że czujnik można zamontować w wielu różnych miejscach. Średnicę wiązki dźwiękowej można dostosować do danego zastosowania. Automatyczna synchronizacja oznacza, że w ograniczonej przestrzeni można używać jednocześnie do dziesięciu czujników bez żadnych zakłóceń ani problemów z parametryzacją. Oprócz IO-Link czujniki są wyposażone w interfejs podczerwieni (IrDA) oraz konwencjonalne przyciski służące do programowania: Te ostatnie mogą być używane do konfiguracji bezpośrednio na czujniku.