W ramach procesu produkcji ogniw akumulatorowych łączy się ze sobą folie dla anody, katody i separatora. Materiał jest nawijany na rolki i poddawany obróbce poprzez kalandrowanie. Ponieważ jest to szybka operacja typu start/stop, to folia nawijana na rolkę może się rozerwać. W takim przypadku należy natychmiast przerwać proces, aby uniknąć awarii produkcyjnych i ewentualnego uszkodzenia maszyny. Im szybciej zostanie uruchomiony obwód bezpieczeństwa, tym szybciej i łatwiej będzie można przeprowadzić niezbędne działania naprawcze.
Folia owinięta na rolkę musi być stale monitorowana, aby sprawdzić jej obecność i to, czy pozostaje nienaruszona. Rozdarcie folii nawijanej na rolkę musi zostać natychmiast wykryte i zgłoszone do sterowania maszyny za pomocą odpowiedniego sygnału. Rozdarcia muszą być wykrywane z najwyższą niezawodnością, niezależnie od właściwości folii, a często w bardzo ograniczonych przestrzeniach wewnątrz maszyny. W celu ochrony materiału należy stosować zasadę bezdotykowego pomiaru.
Zarówno czujniki fotoelektryczne, jak i ultradźwiękowe mogą być używane do sprawdzania, czy folia nie jest rozdarta. Czujniki odbiciowe z serii R10x i R20x charakteryzują się bardzo krótkim czasem reakcji i wyjątkowo kompaktową konstrukcją. Czujniki ultradźwiękowe z serii 18GS i UC-F77 niezawodnie wykrywają zarówno materiały odblaskowe, jak i przezroczyste. Wszystkie te urządzenia są również dostępne z interfejsem IO-Link, który umożliwia kompleksową komunikację aż do poziomu czujnika.
Dane techniczne
Czujniki odbiciowe R10x i R20x
Czujniki ultradźwiękowe F77 i 18GS
Czujniki odbiciowe wykrywają rozdarcia przy użyciu cienkiej wiązki światła, która może być precyzyjnie wyrównana z folią, nawet w bardzo ograniczonych przestrzeniach. Urządzenia są kompaktowym rozwiązaniem do zastosowań, w których dostępna przestrzeń jest szczególnie ograniczona. Dane diagnostyczne przesyłane za pośrednictwem interfejsu IO-Link mogą być wykorzystywane do inicjowania szybkiego czyszczenia elementu optycznego, jeśli jest to wymagane. Czujniki ultradźwiękowe wykrywają obiekt docelowy niezależnie od jego właściwości optycznych. Ich konstrukcja sprawia, że są one odporne na zanieczyszczenia i niekorzystne warunki otoczenia. Nie generują one zakłóceń elektromagnetycznych; tryb wykrywania nie jest narażony na zakłócenia elektromagnetyczne.