Więcej inteligencji w zakładzie — to atut niezależnego od producentów standardu komunikacji IO-Link. Interfejs IO-Link znajduje szerokie zastosowanie w dzisiejszej automatyce przemysłowej — od inżynierii maszynowej i przemysłowej po transport i przeładunek materiałów. Firma Pepperl+Fuchs oferuje nie tylko mastery IO-Link, ale także szeroką gamę czujników obsługujących standard IO-Link. Standard ten pozwala również monitorować siłowniki (w tym zawory), a także nimi sterować. Firma Pepperl+Fuchs uzupełniła właśnie swój asortyment produktów w zakresie wymiany danych o złącze zaworowe z interfejsem IO-Link. Produkt ten zapewnia operatorom instalacji możliwość ciągłego monitorowania stanu zaworów elektromagnetycznych.
Złącze zaworowe typu A jest zgodne z zaworami elektromagnetycznymi pneumatycznymi lub hydraulicznymi i pozwala podłączyć na przykład pojedyncze zawory o krytycznym znaczeniu w środowiskach IO-Link o dużych wymaganiach w zakresie monitorowania. Na potrzeby monitorowania stanu tych zaworów (siłowników) złącze rejestruje wiele danych diagnostycznych: napięcie zasilania, prąd wyjściowy, informacje o ruchu zaworu, temperaturę i zużycie energii przez cewkę elektromagnesu. Za pomocą konfigurowalnej funkcji alarmu można określić indywidualne limity dla każdego parametru. Ponadto niezawodnie wykrywane są przerwania linii i zwarcia w obwodzie. Na uwagę zasługuje również resetowalny licznik cykli przełączania, który pozwala monitorować określone odstępy czasu w cyklu życia produktu. Drugi licznik (nieresetowalny) umożliwia śledzenie całego okresu eksploatacji zaworu.
Wszystkie dane procesowe trafiają do sterownika lub systemu opartego na chmurze za pośrednictwem mastera IO-Link — na przykład modelu z serii ICE*. W ten sposób złącze zaworowe dostarcza wszelkich danych potrzebnych do monitorowania stanu i konserwacji zapobiegawczej. Rozwiązanie to zmienia każdy zwykły zawór w inteligentne urządzenie, które można w pełni zintegrować ze środowiskami Przemysłu 4.0. Co ważne, sprawdza się ono również w przypadku modernizacji zakładów.
Złącze zaworowe może pracować w trybie oszczędzania energii, co pozwala jeszcze bardziej wydłużyć okres eksploatacji zaworu. Modulacja szerokości impulsów (PWM) umożliwia sterowanie prądem wyjściowym odpowiednio do typu zaworu. Rezultat to obniżenie zużycia energii nawet o 70%. Jednocześnie maleje temperatura zaworu, dzięki czemu nie trzeba montować urządzeń chłodzących, a okres eksploatacji zaworu staje się znacznie dłuższy.
Produkt ma zamontowane fabrycznie złącze M12. Dzięki temu można go podłączyć bezpośrednio do mastera IO-Link bez konieczności montowania kabla w miejscu instalacji. W oprogramowaniu można nadać indywidualną nazwę każdemu złączu zaworowemu, co ułatwia przypisanie danych do poszczególnych złączy lub zaworów. Z kolei programowalny wskaźnik stanu LED upraszcza utrzymanie ruchu — funkcja „znajdź mnie” umożliwia szybką i łatwą identyfikację zaworów. Wskaźnik LED programuje się w oparciu o zdarzenia, dzięki czemu można w mgnieniu oka określić aktualny stan zaworu. Ponadto wszystkie ustawienia urządzenia są przechowywane w pamięci mastera IO-Link, tak więc w przypadku wymiany urządzenia nie trzeba przeprowadzać czasochłonnej parametryzacji.