Inkrementalne enkodery obrotowe rejestrują określoną liczbę impulsów na każdy obrót wału. Zliczanie impulsów lub pomiar czasu trwania okresu zapewnia informacje o prędkości i kącie ustawienia wału.
2-kanałowe inkrementalne enkodery obrotowe z przełączanym fazowo sygnałem wyjściowym o nachyleniu 90° umożliwiają wykrywanie kierunku obrotu w celu dwukierunkowego sterowania położeniem wału. 3-kanałowe inkrementalne enkodery obrotowe zapewniają dodatkowy sygnał zerowy każdego obrotu. Sygnał ten może być używany do przebiegów referencyjnych lub do pomiaru długości.
Pepperl+Fuchs oferuje szeroką gamę enkoderów inkrementalnych do różnych zastosowań — od standardowych zadań przemysłowych aż po zastosowania morskie, systemy bezpieczeństwa i zastosowania związane z zachowaniem higieny. W razie potrzeby możemy opracować również indywidualne rozwiązania dostosowane do konkretnych potrzeb klienta.
Inkrementalne enkodery obrotowe o dużej wytrzymałości firmy Pepperl+Fuchs zostały zaprojektowane z myślą o niezawodnej pracy w trudnych warunkach, np. w zakładach produkcyjnych zlokalizowanych na otwartej przestrzeni i maszynach budowlanych używanych w zapylonym, brudnym otoczeniu. Za sprawą trwałej konstrukcji enkodery obrotowe o dużej wytrzymałości są odporne na wysoką temperaturę, zimno, brud, ciągłe wibracje, silne wstrząsy i zakłócenia elektromagnetyczne. Dzięki temu zawsze zapewniają precyzyjne wyniki pomiarów. Z tego względu są idealnym rozwiązaniem na przykład dla użytkowników potrzebujących informacji o sprzężeniu zwrotnym prędkości dużych silników asynchronicznych.
Turbiny wiatrowe mogą znajdować się w pobliżu wybrzeża lub na pełnym morzu — inkrementalne enkodery obrotowe firmy Pepperl+Fuchs zostały opracowane specjalnie do zastosowań morskich oraz do pracy w regionach, w których występują bardzo niskie temperatury. Dzięki zakresowi od -40 do +60°C morskie enkodery obrotowe są odporne na duże wahania temperatury. Obudowa odporna na działanie wody morskiej chroni je przed korozją. Jednocześnie wytrzymała konstrukcja czujnika ze specjalną powłoką obudowy gwarantuje długi okres eksploatacji. Dzięki temu morskie enkodery obrotowe zapewniają wysoką dostępność turbin wiatrowych, suwnic bramowych i układarek, które często są trudno dostępne i wymagają znacznych nakładów na konserwację.
Technologie stosowane w czujnikach używanych w obszarach niebezpiecznych muszą spełniać specjalne wymagania. Dlatego inkrementalne enkodery obrotowe przeznaczone do tych obszarów uzyskały certyfikaty testów UE do strefy 1, w tym typy ochrony obejmujące obudowę ognioodporną (Ex d) i iskrobezpieczeństwo (Ex i). Trwała obudowa wydłuża okres eksploatacji i skraca czas konserwacji. Umożliwia użytkowanie w przemyśle chemicznym, przy oczyszczaniu ścieków oraz w elektrowniach: W miejscach, w których może tworzyć się atmosfera wybuchowa inkrementalne enkodery obrotowe firmy Pepperl+Fuchs zapewniają bezpieczny przebieg procesów.
Pepperl+Fuchs oferuje inkrementalne enkodery obrotowe z certyfikatem do SIL 3/PL e przeznaczone do maszyn wymagających zapewnienia bezpieczeństwa zgodnie z dyrektywą maszynową 2006/42/WE. Mogą być one używane na przykład w obrabiarkach, przenośnikach podwieszanych i maszynach pakujących. Czujniki monitorują sekwencje ruchu, zapewniają bezpieczną prędkość w przypadku awarii oraz sterują prędkością przepustnicy do czasu zatrzymania. W ten sposób obrotowe enkodery bezpieczeństwa zapobiegają narażeniu na zagrożenia personelu oraz uszkodzeniom maszyn.
Szczególnie wysokie wymagania higieniczne muszą spełniać czujniki używane w przemyśle farmaceutycznym, chemicznym i spożywczym. Dlatego firma Pepperl+Fuchs opracowała inkrementalny enkoder obrotowy gwarantujący zachowanie higieny: Obudowa czujnika ze stali nierdzewnej została zaprojektowana z myślą o spełnieniu wymogów higienicznych i zapewnieniu bezpieczeństwa mikrobiologicznego zgodnie z normą EHEDG. Ponadto enkoder obrotowy nie jest wrażliwy na działanie żrących środków czyszczących i dezynfekujących. Z kolei odporność na szok termiczny ułatwia czyszczenie za pomocą urządzeń wysokociśnieniowych. Przekłada się to na krótszy czas czyszczenia, a tym samym zwiększa dostępność.