Egy nyomozó szeretne megoldani egy rablási ügyet, és már közel jár a tolvaj elfogásához. A bűntény újraalkotásához nyomon kell követnie a tolvaj menekülési útvonalát, és azon gondolkozik, hogy a két lehetséges útvonal közül a tolvaj melyiket választotta. Ennek kiderítésére a nyomozó három tanút hallgat ki. Két kérdést tehet fel, de egy tanúnak, egyszerre csak egy kérdést. A tanúk között van egy megrögzött hazudozó, egy teljesen őszinte ember és valaki, aki csak alkalmanként hazudik. A nyomozó nem tudja, hogy a három tanú közül, ki az aki mindig hazudik, ki az, aki csak alkalmanként és ki az, aki mindig őszinte.
Hogyan derítse ki a nyomozó, hogy a tolvaj melyik útvonalon menekült el? A nyomozó milyen kérdéseket tegyen fel?
The first question to ask a witness is:
Which of these other witnesses is more likely to tell the truth?
The answers have to be divided into three possible cases:
Looking at the answers, you see that the "occasional liar" is either the questioned witness or the one to whom the other witnesses point to. Meaning, the person who is not questioned or pointed to by the other witnesses cannot be the "occasional liar". The person always says the truth or the untruth. The police officer now asks a second, more complicated question to this particular witness:
Which escape route would the witness who does not occasionally lie indicate ?
The following two cases are possible:
In both cases, the interviewees point out the incorrect escape route. Now, the police inspector simply has to choose the other path to successfully complete his investigation and catch the thief.
To solve this riddle, it is necessary to ensure that the first question eliminates the possibility that the second question is addressed to the "occasional liar". If you have identified a person who always behaves the same way (regardless of whether he always lies or always tells the truth), then you can solve the riddle with the help of an appropriate second question.