A tűzvédelem magas prioritást élvez, kiváltképpen a vegyipar területén működő feldolgozóüzemekben. A folyamatban résztvevő gyúlékony, sőt, robbanásveszélyes közegek jelenlétekor, széleskörű és konstruktív intézkedéseket kell foganatosítani a tűzesetek kialakulásának megelőzésére; önmagában ez azonban nem elegendő. A kitörő tüzet haladéktalanul el kell oltani a megfelelő intézkedések és folyamatok végrehajtásával. A létesítmény üzemeltetője csak ebben az esetben hajtotta végre az összes óvintézkedést a személyi sérülés, anyagi és környezeti kár minimálisra szorítása érdekében.
Az időmegtakarítás döntő tényezője a hatékony tűzoltásnak. A hőmérsékletmérők, füst- és gázérzékelők, valamint a kamerák a gyakran alkalmazott érzékelőtechnológiák közé tartoznak a lehető leggyorsabb tűzérzékelés megvalósításához és a szükséges védelmi intézkedések foganatosításához. Az alkalmazott egységeknek egy összehangolt és megbízható, a tűz érzékelésekor gyorsan és automatikusan reagáló riasztórendszernek a részét kell képezniük. Az érzékelt tűzeseteket jelenteni kell egy vezérlőpanelnek, amely haladéktalanul beindítja az automatikus tűzoltó berendezéseket, és azzal egyidejűleg aktiválja a hang- és vizuális figyelmeztetést kiadó jelzőberendezéseket.
Definíció szerint ez esetben alacsony igénybe vételű üzemmódról beszélünk. A tűzesetek érzékelésére és oltására szolgáló teljes rendszernek mindazonáltal teljes megbízhatósággal kell működnie minden helyzetben.
Tűz keletkezésekor a megbízható riasztásijel-kibocsátás elengedhetetlen feltétele a vezérlő- és a terepi eszköz - leválasztó közötti áramkörök között megvalósuló galvanikus elválasztással megtámogatott biztonságos jelátvitel. A Pepperl+Fuchs ETS biztonsági reléket (feszültség alatt álló) erre a célra terveztük. A KFD2-RSH-1.2E.L biztonsági relé például ennek a sorozatnak az egyik tagja. Megfelel a SIL 3 biztonsági szint szerinti integrált biztonságra vonatkozó követelményeknek, és a készülékek biztonságos feszültség alá helyezésére szolgál. A rendszeresen elvégzett diagnosztikai és ellenőrző tesztek segítségével ellenőrizzük a csatlakoztatott berendezések megfelelő működését abból a szempontból, hogy egy tűzeset esetén megbízhatóan kiváltják-e a tűzriasztást és az automatikus tűzoltást.
A Pepperl+Fuchs biztonsági relék kettős redundáns érintkezőkkel rendelkeznek. A speciális „háromból egy” (1oo3) architektúrának köszönhetően elég, ha a három érintkező közül egy működik. Tűzriasztók és automatikus tűzoltó berendezések kioldásához ez a mechanikus architektúra maximális megbízhatóságot és üzembiztonságot kínál. Az erővezérelt érintkezőkkel ellentétben, az érintkezők korrodálódása vagy szennyeződése lényegében elhanyagolható.
A diagnosztika elemi relék késleltetett idejű kapcsolásával történik. Az eredmény? Nagyon hosszú biztonságos idő. A berendezések elhanyagolható karbantartást igényelnek.
A KFD2-RSH sorozatú biztonsági relék átfogó vezetékhiba-átláthatóságot (LFT) kínálnak. A rövidzárlatok és vezetékszakadások érzékelése helyi szinten, a szabályozás oldalán történik, egy meghatározott jeláramkörhöz hozzárendelve. Ennek köszönhetően szükségtelenné válik a relé figyelése egy járulékos hibajelző kimenettel, és elkerülhető az azzal járó vezetékezési munka is.
A biztonsági relék bemeneti szűrővel rendelkeznek, amely megbízhatóan kiszűri a szabályozórendszerből érkező vizsgálóimpulzusokat. Ennek eredményeképpen a vezérlő szabadon képes elvégezni a szükséges diagnosztikát anélkül, hogy akaratlanul áramkört hozna létre.