Számos iparágban az alapanyagokat lapokban dolgozzák fel, amelyek olyan anyagokból állhatnak, mint a ragasztott és rétegelt fa, OSB- és forgácslapok, laminált lemezek vagy fémlemezek. Általában a feldolgozandó lapot egy szívó megfogóval ellátott robotkar emeli ki az anyagkötegből, és helyezi a feldolgozógép adagolójába. Ezt olyan lépések követik, mint a fűrészelés, marás, lyukasztás, laminálás, bevonatolás, festés vagy melegragasztás. A környezet gyakran poros, nagyon meleg és párás. Mivel a lapok laposan egymáson fekszenek a kötegben, két vagy több réteg összetapadhat, amikor a megfogó felkapja őket, így mindkettő a gépbe kerülhet. Az egymáshoz tapadó lapok leeshetnek, miközben a robotkar mozog. Ez további problémákat vagy akár veszélyt is okoz a kezelőszemélyzet számára.
A feldolgozási művelettől függetlenül egyszerre csak egy lap kerülhet a gépbe. Ha két vagy több lap kerül a gépbe, az minőségi problémákhoz, a szerszám vagy a gép károsodásához vagy üzemleálláshoz vezethet. Ugyanez vonatkozik arra az esetre is, ha egy lapot tévesen nem tápláltak be a gépbe. Megbízhatóan biztosítani kell, hogy a lapok megfelelően kerüljenek be a gépbe. Az érzékelési folyamatot nem befolyásolhatja az anyag színe, alakja vagy jellemzői, illetve külső hatások, például hő, pára, por vagy a tapadó szennyeződések. Az anyag károsodásának elkerülése érdekében érintésmentes érzékelésre van szükség. Ideális esetben az anyag lecserélésekor nem szükséges az újbóli paraméterezés.
Anyagbevitel esetén egyetlen ultrahangos duplalemez érzékelő is elegendő a rétegek érzékeléséhez. Az érzékelő érintés nélkül érzékeli és „Érvényes” jelet küld a vezérlőnek, további jelfeldolgozási vagy értékszámítási lépések nélkül. A szín, a lenyomatok, az anyagtulajdonságok és a környezeti hatások nem korlátozzák a felismerési folyamatot. Az univerzális beállítás a lemezanyagok és rétegvastagságok nagyon széles skáláját lefedi. Ez azt jelenti, hogy általában nem szükséges a küszöbértékeket módosítani, amikor az anyagot lecserélik. Ugyanakkor a különböző küszöbértékek közötti dinamikus váltás könnyedén lehetséges.
Műszaki jellemzők
Az ilyen alkalmazásokhoz használt optikai érzékelők sokkal drágábbak, és rendszeresen tisztítani kell őket. A mérőérzékelők érintkezést és kiterjedt betanítást igényelnek. Az ultrahangos duplalemez érzékelők egyszerű, költséghatékony és rugalmas megoldást kínálnak. Úgy szerelhetők fel, hogy a lapok felismerése a robotkar mozgása közben történjen, és a hibás adagolás már a korai szakaszban megállítható legyen. A különböző lemezanyagok és rétegvastagságok a betanítási funkcióval betaníthatók. Az automatikus szinkronizálás lehetővé teszi, hogy több érzékelő működjön szűk térben. Az MH-UDB02 szerelési segédeszköz lehetővé teszi a könnyű felszerelést és az adó- és vevőelemek tökéletes összehangolását. Az integrált IO-Link interfész biztosítja az összes paraméterhez való hozzáférést a folyamat- és diagnosztikai adatokkal együtt.