Az anód-, a katód- és az elválasztófóliák az akkumulátorcellák alapanyagai. Ezeket tekercsekre tekercselik, majd kalanderezéssel összeillesztik őket. Ez egy nagy sebességű, gyakran elindított és leállított művelet, amely pontos együttműködést igényel az egyes alkatrészek között. A hatékony, minimális gépleállással járó folyamat érdekében a használt hengereket pontosan a megfelelő időben kell kicserélni. A legfontosabb tényező az anyagfelhasználás; a tekercs átmérője a tekercselés során zsugorodik. A tekercsek átmérőjének pontos mérése megkönnyíti a tekercsek optimális időben történő cseréjét.
A tekercsen lévő anyag színe változó. Helyenként nagyon sötét, de lehetnek fényvisszaverő szakaszai is. A tekercs átmérőjét megbízhatóan és nagy pontossággal kell mérni, függetlenül ezektől az optikai tulajdonságoktól. Az érzékelést nem szabad, hogy a gép fémfelületei befolyásolják. Ezzel szemben az alkalmazott érzékelőtechnológia nem okozhat EMC-interferenciát. Az anyag károsodásának és az érzékelő kopásának elkerülése érdekében az érzékelésnek érintésmentesnek kell lennie.
Az ultrahangos érzékelők a céltárgyat annak optikai tulajdonságaitól függetlenül érzékelik. Kialakításuk ellenállóvá teszi őket a szennyeződésekkel és a kedvezőtlen környezeti feltételekkel szemben. Nem okoznak EMC-interferenciát; az érzékelési módot nem befolyásolják az elektromágneses interferenciák. Az F42 sorozat mellett az UC18GS sorozat különösen alkalmas a hengerátmérő folyamatos mérésére. A legkorszerűbb ultrahangos technológiát kombinálják az IO-Link kommunikáció lehetőségével. Ezáltal nagyon könnyen paraméterezhetővé válnak, és a nagy pontosságú mérési adatok mellett további adatokat szolgáltatnak az integrált diagnosztikához és a folyamatoptimalizáláshoz.
Műszaki jellemzők
Ezek a kompakt érzékelők szűk helyeken is használhatók. A különösen kicsi, 30 mm-es holtsáv és az 500 mm-es érzékelési tartomány azt jelenti, hogy az érzékelő a legkülönbözőbb helyekre is beszerelhető. A hangtölcsér átmérője az alkalmazáshoz igazítható. Az automatikus szinkronizálás azt jelenti, hogy akár tíz érzékelőt is lehet egyszerre használni egy szűk térben, mindenféle beavatkozás – vagy paraméterezési erőfeszítés – nélkül. Az IO-Link mellett az érzékelők infravörös interfésszel (IrDA) és programozási célokra hagyományos nyomógombokkal is fel vannak szerelve: Ez utóbbi közvetlenül az érzékelőnél konfigurálható.