Az erőforrások fenntartható felhasználása és az átfogó környezetvédelem korunk legsürgetőbb globális kihívásai közé tartoznak. A hatékony hulladékgazdálkodásra és az erőforrások újrahasznosítására szakosodott vállalatok központi szerepet játszanak e feladatban. Üzemeik zökkenőmentes és biztonságos működésének biztosítása érdekében nem csak a folyamatokat kell folyamatosan optimalizálni, hanem a robbanásvédelmi előírásokat is be kell tartani.
Ezzel a feladattal egy olyan vállalat is szembesült, amely a Pepperl+Fuchs megoldásszolgáltatót hívta segítségül a tartálytelep vezérlési technológiájának hulladékgazdálkodásra és-kezelésre történő adaptálásához. A projekt célja az volt, hogy a meglévő PROFIBUS PA rendszert elektromos robbanásvédelmi szakértők segítségével digitális kommunikációvá alakítsuk. Ennek oka az volt, hogy egyes műszereket nem soroltak be ATEX/IECEx Zone 2 kategóriába, valamint hogy egyes alumínium Fieldbus kötődobozok nem rendelkeztek rövidzárlat elleni védelemmel. Emellett a nedvesség bejutása és az ebből fakadó kontaktkorrózió egyre gyakrabban fordult elő, ami azt jelentette, hogy egész terepibusz-szegmenseket fenyegetett a meghibásodás veszélye, és a tartálytelepen több ízben előfordultak időigényes és költséges leállások.
A vezérlési technológia digitális kommunikációvá történő átalakítását továbbfejlesztett hibakezelés, fejlett eszközkezelés és korszerű diagnosztikai lehetőségek kísérik, hogy lehetővé tegyék a rendszer rendkívül megbízható felügyeletét és megakadályozzák a jövőbeli meghibásodásokat. A cél az volt, hogy a vezérlési technológiához biztonságosan és költséghatékonyan csatlakoztassanak különböző jeltípusokat, például statikus nyomásmérőket szintméréshez, rezgővillákat túlcsordulásra és üresjárati figyelmeztetésekhez, hőmérséklet-érzékelőket, közelségérzékelőket és különböző áramlás- és elemzőeszközöket. Mivel a tartálytelep ATEX/IECEx Zone 2 besorolású, a teljes megoldást teljes körű tanúsítással és használatra készen kellett szállítani.
Miután a Pepperl+Fuchs értékesítési csapata átfogó élő bemutatót tartott az ügyfél telephelyén, az ügyfél a Pepperl+Fuchs Ethernet-APL sínes terepi kapcsolóján alapuló digitális kommunikációt választotta. Ez különösen meggyőző volt az egyszerű kialakítás és beállítás, a kiterjedt diagnosztikai funkciók, valamint a tartálytelepen már használt PROFIBUS PA jelek hatékony és minimális hibaérzékenységgel történő csatlakoztatásának lehetősége miatt. A Pepperl+Fuchs megoldási szakértelme döntő fontosságúnak bizonyult: az elektromos robbanásvédelmi szakértők a vállalat saját megoldásfejlesztési központjaiban (SEC) személyre szabott, előkábelezett, rozsdamentes acél tokozási megoldásokat fejlesztettek ki, amelyek megfelelnek az ATEX/IECEx Zone 2 szabványainak, és az „egyablakos vásárlási elven” alapulnak. Az ilyen megoldások közé tartozik a hőmérséklet-érzékelőkhöz használható TM-I (hőmérsékleti több bemenetes) vagy az analóg érzékelőkhöz használható MIO (multi-input/output) akár 24 különálló bemenethez és kimenethez Fieldbus kötődobozban az Ethernet gerinchez tartozó terepi jelek hatékony begyűjtéséhez.
A nedvesség elleni megbízható tömítés biztosítása érdekében kiváló minőségű tömszelencéket és szellőző tömszelencéket szereltünk fel az ügyfél specifikációinak megfelelően. A megoldás fejlesztését, gyártását és szállítását végig az ügyféllel szoros együttműködésben végeztük annak érdekében, hogy az megfeleljen a pontos követelményeknek, és átfogó csomagot biztosíthassunk.
Ezzel a projekttel a Pepperl+Fuchs megerősítette, hogy partnerként nem csak alkatrészeket és technológiákat, hanem kifinomult és személyre szabott teljes megoldásokat is kínál. Az ügyfelek teljes körű tanúsítással rendelkező és robbanásbiztos plug-and-go megoldásokat kapnak, amelyek azonnal telepíthetők. Az itt kifejlesztett teljes megoldás bevezetése több előnnyel szolgált az ügyfél számára: jelentős költségmegtakarítást, gyors üzembe helyezést, valamint mérsékelt komplexitást és kockázatot eredményezett. Az integrált szegmensvédőkkel (MIO vagy TM-I) és tápegységekkel ellátott, tartós rozsdamentes acél megoldások felváltják a korábban használt alumínium Fieldbus kötődobozokat, amelyek hajlamosak voltak a meghibásodásra és a korrózióra. Minden rendszerjel egy teljesen digitalizált vezérlési architektúrába van integrálva az Ethernet-APL sínes terepi kapcsoló segítségével, átfogó lehetőségeket teremtve az egyszerű eszközkezeléshez és a végpontok közötti diagnosztikához. Ez lehetővé teszi az ügyfél számára, hogy a rendszer alapvető folyamataira koncentráljon anélkül, hogy folyamatosan foglalkoznia kellene az elektromos robbanásvédelemmel.