Proste składanie zamówień online i błyskawiczna dostawa towarów stanowią obecnie standard w zakresie operacji B2B i B2C. Z góry zakłada się, że odpowiednio zamówione towary dotrą do miejsca docelowego, nawet gdy obsługiwanych jest wiele produktów. Cel ten można osiągnąć tylko dzięki zaawansowanej logistyce. Wszystkie etapy procesu muszą przebiegać płynnie. Jednym z takich etapów jest odbiór produktów, który obejmuje układanie produktów w pojemniku transportowym przeznaczonym do wysyłki. Oprócz przypisania właściwych towarów do dostawy ważne jest również ich optymalne zapakowanie. Pozostawienie niewykorzystanego miejsca może generować zbędne koszty dodatkowe, w związku z czym należy temu zapobiegać. Idealnym rozwiązaniem jest automatyczne tworzenie dowodów dostawy i faktur powiązanych z procesem odbioru.
Wszystkie wymagane towary muszą zostać umieszczone w odpowiednim pojemniku transportowym dla każdego zamówienia bez popełniania błędów. W miarę możliwości należy zminimalizować liczbę opakowań. Szczególnie w dużych magazynach wysyłkowych czas przetwarzania na dostawę jest kluczowym czynnikiem i musi być możliwie jak najkrótszy. Śledzenie i lokalizowanie pakietów dostaw musi być możliwe przy użyciu funkcji Track&Trace.
Pojedyncze towary są transportowane do miejsca pakowania w pojemnikach wielokrotnego użytku. Pojemniki są wyposażone w znaczniki RFID. Podczas napełniania produkt jest przypisywany do odpowiedniego pojemnika. Po odbiorze każdego produktu można oznaczyć poszczególne elementy w zamówieniu jako skompletowane. Znacznik umożliwia śledzenie ścieżki pojemnika w łańcuchu logistyki wewnętrznej. Głowice odczytu RFID w różnych miejscach na liniach przenośników wykrywają znaczniki, dzięki czemu można odpowiednio ustawić przełączniki torów, a pojemnik może zostać skierowany na prawidłowy tor.
Dane techniczne:
Technologia RFID umożliwia odpowiedni odbiór poszczególnych elementów dzięki praktycznie bezbłędnej identyfikacji pojemników i produktów. Znaczniki są znacznie bardziej wytrzymałe niż często stosowane etykiety z kodami kreskowymi, w związku z czym cechują się dłuższym okresem eksploatacji. Odbiór zamówień jest precyzyjnie sterowany. Zakres wysyłek może zostać zoptymalizowany, co umożliwia obniżenie kosztów transportu. Dane mogą być przechowywane w sposób nadmiarowy na znacznikach, co pozwala na podejmowanie zdecentralizowanych decyzji w ramach procesu logistycznego. W przypadku błędów w procesie dane te mogą pełnić funkcję kopii zapasowej i przyspieszyć przywracanie normalnych operacji.