Skrót RFID oznacza identyfikację przy użyciu częstotliwości radiowej („radio frequency identification”) i dotyczy technologii wykorzystującej fale radiowe do automatycznej identyfikacji obiektów lub osób. Zazwyczaj w mikroukładzie zapisany jest numer seryjny lub inne informacje związane z produktem/obiektem. Układ jest przymocowany do anteny umożliwiającej przesyłanie informacji wymaganych do identyfikacji do urządzenia odczytującego. Połączenie anteny z układem jest nazywane „znacznikiem RFID” lub „transponderem RFID”.
Czytniki RFID wytwarzają pole energetyczne, które aktywuje znaczniki. Najpopularniejsze znaczniki RFID występują w wersji pasywnej, dzięki czemu są one niemal bezobsługowe. W zależności od typu znacznika RFID, można na nim zapisać wiele różnych informacji na temat produktu. Specjalne interfejsy umożliwiają komunikację układu RFID ze sterownikami programowalnymi (PLC) lub innymi systemami informatycznymi.
Dzięki wdrożeniu systemów RFID do realizacji procesów, podatne na błędy ręczne gromadzenie danych odchodzi w przeszłość. Oznacza to ograniczenie liczby błędów administracyjnych, większą transparentność oraz znaczące przyspieszenie pracy.
Nasze przemysłowe znaczniki RFID są przystosowane do pracy w bardzo wysokiej lub niskiej temperaturze, warunkach powodujących znaczne zużycie oraz do montażu na lub w elementach metalowych — dzięki tym znacznikom RFID wymagane dane będą zawsze dostępne.
Każde zastosowanie wymaga odpowiednio zaprojektowanej głowicy RFID do odczytu i zapisu. W naszej ofercie znajdują się urządzenia w obudowach cylindrycznych i prostopadłościennych o różnych rozmiarach oraz zakresach częstotliwości LF, HF i UHF. Gamę produktów uzupełniają specjalnie zaprojektowane czytniki RFID przeznaczone dla przemysłu spożywczego i przetwórczego.
Interfejsy sterowania RFID z rodziny „IDENTControl” umożliwiają realizację połączenia z systemami wyższego poziomu, np. sterownikami programowalnymi lub innymi systemami informatycznymi. Są one dostępne w wersjach obejmujących wszystkie popularne magistrale fieldbus oraz przemysłowe protokoły Ethernet (PROFIBUS, PROFINET, EtherNet/IP, TCP/IP, MODBUS TCP/IP, EtherCAT), co umożliwia dobranie odpowiedniego rozwiązania do niemal każdego zadania wymagającego identyfikacji. W celu jak największego ułatwienia integracji systemów, firma Pepperl+Fuchs oferuje gotowe bloki funkcjonalne. System IDENTControl ma budowę modułową: wszystkie podłączone czytniki RFID można obsługiwać w taki sam sposób — niezależnie od ich częstotliwości.
Ręczne czytniki RFID firmy Pepperl+Fuchs pomagają w identyfikacji znaczników RFID niezależnie od czytników stacjonarnych. To produkty, które zapewniają szeroki zakres potencjalnych zastosowań. Wykorzystaj nasze urządzenia do ręcznej kontroli jakości lub weryfikacji prac związanych z utrzymaniem ruchu. Dzięki zastosowaniu zaawansowanego mechanizmu, głowice odczytująco-zapisujące RFID dla różnych częstotliwości (LF, HF, UHF) mogą być szybko i łatwo dołączone do modułu bazowego urządzenia ręcznego bez użycia narzędzi.
Firma Pepperl+Fuchs umożliwia dostęp do wszystkich komponentów do zastosowań RFID u jednego dostawcy. Szeroki wybór kabli sygnałowych i magistralowych, złączy, obudów, akcesoriów montażowych i oprogramowania umożliwia realizację dowolnego systemu RFID.