Bezpieczeństwo i możliwość śledzenia żywności staje się coraz ważniejsze dla producentów, dostawców oraz konsumentów. Przepisy, takie jak norma europejska WE 178/2002 lub przepisy 9 CFR departamentu ds. rolnictwa USA określają obowiązujące procedury dotyczące bezpieczeństwa żywności. Przepisy te nie skupiają się jednak w znacznym stopniu na śledzeniu produktów wewnątrz zakładów. Na tym etapie produkcji można jeszcze w znacznym stopniu zwiększyć bezpieczeństwo. Możliwe jest gromadzenie większej ilości danych co umożliwia udoskonalenie sterowania procesami i zarządzania stanem magazynowym, a także bardziej precyzyjną realizację akcji wycofywania produktów.
Znajdująca się w Europie jedna z największych na świecie firm zajmujących się produkcją mięsa zastosowała w swoich zakładach produkcyjnych program pełnego śledzenia przetwarzanego mięsa wykorzystujący technologię RFID firmy Pepperl+Fuchs. Sam zakład produkcji wieprzowiny umożliwia przetwarzanie do 90 000 tuczników tygodniowo. W systemie przenośników używanym do transportowania zwierząt transpondery są zintegrowane z każdym hakiem przenośnika. Umożliwia to dokładną identyfikację na całej linii produkcyjnej.
System RFID musi być odporny na działanie temperatur w zakresie od -30°C do +140°C, które występują na różnych etapach procesu. Oprócz spełnienia wymagań dotyczących wymaganej prędkości ruchu oraz odległości odczytu, transpondery muszą charakteryzować się odpowiednim czasem eksploatacji wynoszącym co najmniej pięć lat, natomiast urządzenia do odczytywania muszą być odporne na pracę w trudnych warunkach występujących w branży spożywczej.
Unikalne informacje zapisane w transponderach RFID pozwalają na gromadzenie i dokumentowanie danych dotyczących produktów na każdym etapie produkcji. Dane te mogą dotyczyć masy, rozmiaru, grubości warstwy tłuszczu oraz, oczywiście, dostawcy towaru. Z informacjami tymi można powiązać wyniki testów weterynaryjnych. Przez cały proces produkcji dane są powiązane z konkretnym zwierzęciem.
Po określeniu przez klienta jego wymagań wybrano system RFID o niskiej częstotliwości. Transpondery IPC02-16 oraz IPC11-12 zostały zamontowane płasko na metalowych hakach przenośnika. W innym zastosowaniu w tym zakładzie transpondery są używane na tzw. „choinkach” — stelażach wykorzystywanych do transportowania kawałków mięsa w wózkach chłodniczych. W tym przypadku transpondery używane są w postaci zatrzasków, które można odłączyć od odpowiedniej „choinki” przed jej wysłaniem, a następnie wykorzystać je ponownie. Trzecim miejscem, w jakim zastosowano transpondery RFID są skrzynki transportowe z tworzyw sztucznych przesuwane przy użyciu przenośników rolkowych. Służą one do transportowania pojedynczych fragmentów mięsa do kolejnych punktów przetwarzania i są wyposażone w transpondery IPC11-50CD. Transpondery te są wbudowane w dolną część skrzynek i mogą być odczytywane z odległości do 80 mm.
Do odczytywania informacji używane są głowice do odczytu IPT-FP RFID. Firma Pepperl+Fuchs oferuje do tego rodzaju urządzeń obudowy wykonane ze stali nierdzewnej dostosowane specjalnie do pracy w trudnych warunkach występujących w zakładach przetwórstwa mięsnego. Początkowo w zakładzie używano interfejsu PROFIBUS. Stopniowo w procesach zaczęto jednak wprowadzać interfejs PROFINET. Nie stanowiło to problemu, ponieważ firma Pepperl+Fuchs oferuje produkty, które mogą współpracować ze wszystkimi używanymi powszechnie magistralami fieldbus oraz protokołami komunikacyjnymi. Obecnie w zakładzie używane są głowice odczytu/zapisu IPH-FP7V4A RFID z modułami interfejsu IDENTControl.
W celu zapewnienia optymalnej elastyczności firma Pepperl+Fuchs dostarczyła czytniki ręczne programowanie w języku JavaScript, których można używać do prawidłowego odczytywania różnych formatów danych. 40-bitowe, programowalne transpondery umożliwiają użytkownikowi zapisywanie niestandardowych kodów w każdym znaczniku. Przy użyciu funkcji OTP (ang. One Time Programmable — jednokrotna możliwość programowania) można też wygenerować quasi-stały kod, którego nie można zmienić. Czytniki ręczne można specjalnie skonfigurować tak, aby spełniały te wymagania.
Konfiguracja rozwiązań RFID oferowana przez firmę Pepperl+Fuchs zapewnia znaczące zalety związane ze śledzeniem żywności w zakładach produkcji mięsa, umożliwiając w pełni zautomatyzowane, bezdotykowe wykrywanie na całej linii produkcyjnej. Transpondery są odporne na zanieczyszczenia oraz duże wahania temperatury i zmiany wilgotności. Dlatego ta technologia identyfikacji jest niemal bezobsługowa. Transpondery RFID często umożliwiają odczytywanie i zapisywanie informacji na różnych etapach procesu. Jako elementy pasywne, nie wymagają one żadnego dodatkowego zasilania. Obecnie w głównym zakładzie przetwórczym klienta używanych jest 600 układów identyfikacyjnych oraz 30 000 transponderów RFID, co umożliwia w pełni zautomatyzowane i bezpieczne śledzenie mięsa.