W wielu miejscach na liniach produkcyjnych w przemyśle motoryzacyjnym człowiek i maszyna blisko współpracują, np. przy przenośnikach. Podnośniki nożycowe wykorzystuje się na różnych etapach produkcji, od budowy nadwozia do montażu końcowego. Służą do przemieszczania nadwozi samochodowych na wymaganą wysokość w celu wykonania procesów produkcji. Umożliwiają pracownikom wykonywanie zadań w sposób ergonomiczny, a także, na przykład, montaż elementów wyposażenia wnętrza, foteli, obręczy kół i zderzaków zgodnie z wymaganiami klienta.
Ruch podnośników nożycowych nie powinien stać się źródłem zagrożenia dla osób pracujących w ich pobliżu. W trakcie montażu podnośniki nożycowe automatycznie przemieszczają się na określoną wysokość roboczą. Części systemu przesuwają się względem siebie podczas regulacji podnośników. W celu zapewnienia, że żadna z części ciała pracownika nie zostanie uwięziona między częściami systemu, prace przy podnośnikach nożycowych mogą być wykonywane tylko wtedy, gdy podnośniki są unieruchomione. Obrabiany przedmiot znajdujący się na stole może zostać zwolniony do obróbki tylko wtedy, gdy sygnalizowana jest pozycja końcowa.
Indukcyjne czujniki bezpieczeństwa idealnie nadają się do niezawodnego wykrywania położenia końcowego podnośników nożycowych. Do wykrywania położenia końcowego można użyć dwóch indukcyjnych czujników bezpieczeństwa NSB15-L2M-2E2-V1-S2D2 — jednego dla stanu cofniętego i jednego dla stanu wysuniętego. Czujnik jest zgodny z SIL 2/PL d. Jego niewielkie gabaryty pozwalają na elastyczność montażu i łatwą integrację z podnośnikiem nożycowym.
Indukcyjne czujniki bezpieczeństwa nie mają martwej strefy i dlatego nie wymagają minimalnej odległości od punktu docelowego. Jako punkty docelowe mogą służyć standardowe siłowniki metalowe lub część metalowa konstrukcji. Nie ma potrzeby dostosowywania punktu docelowego ani elementu maszyny. Czujnik bezpieczeństwa ma certyfikat TÜV i cechują go wysokie wartości bezpieczeństwa. Oznacza to, że można go zintegrować bezpośrednio z pętlą bezpieczeństwa. Ponadto jego zastosowanie pozwala zmniejszyć liczbę zleconych regularnych przebiegów referencyjnych. Zamiast wykonywania codziennych testów działania można wydłużyć okresy międzyobsługowe do dwóch miesięcy.