Baza wiedzy dotycząca czujników indukcyjnych zawiera rozległą wiedzę i wspiera użytkowników w celu uzyskania bardzo precyzyjnej i płynnej pracy czujników w ich maszynach i zakładach. W wielu podrozdziałach objaśniono zasady działania i relacje techniczne oraz zawiera praktyczne informacje o zastosowaniu.
Często zadawane pytania dotyczące stosowania czujników indukcyjnych znajdują się w tej części.
Umożliwia to stosowanie różnych zasad wykrywania do różnych zadań wykrywania. Zasadę wykrywania najbardziej odpowiednią do danego zastosowania określa się na podstawie różnych czynników.
Czujniki indukcyjne są dostępne w różnych wersjach. W zależności od zastosowania, do skutecznego wykorzystania mogą być potrzebne różne rodzaje wyjść, typy połączeń, materiały lub rodzaje budowy.
Jako interfejsy do komunikacji cyfrowej do podłączenia czujników indukcyjnych często wykorzystuje się IO-Link lub Interfejs AS-I. W dziedzinie technologii czujników przemysłowych dostępne są różne inne systemy magistrali (np. PROFIBUS, DeviceNet, MODBUS).
Czujniki indukcyjne są narażone na oddziaływanie czynników zewnętrznych, takich jak pola elektromagnetyczne, czynniki materiałoweoraz wielkość wykrywanych obiektów. W związku z tym należy wziąć pod uwagę montaż i warunki otoczenia oraz wszelkie wymagania normatywne.
Prawidłowe działanie czujnika wymaga uwzględnienia różnych punktów podczas montażu i uruchomienia. Obejmuje to montaż i źródło zasilania.
Czujniki indukcyjne są używane w różnych zastosowaniach i branżach. W niektórych przypadkach wymagania doprowadziły do opracowania specjalnych czujników zoptymalizowanych pod kątem określonych zastosowań.