Czujniki indukcyjne mogą być zaprojektowane w taki sposób, aby spełniały wymagania dotyczące użytkowania w specjalnych obszarach.
Wyraźnie zwiększone wymogi bezpieczeństwa mogą być spowodowane określonymi rodzajami ryzyka, typowymi dla instalacji, na przykład ramy te mogą być określone przez prawo europejskie. Tak jest w przypadku Dyrektywy 2014/34/EU i Dyrektywy maszynowej. Wymagania bezpieczeństwa mogą być również oparte na szczególnych wymaganiach w poszczególnych krajach, takich jak China Compulsory Certification (CCC), Canadian Standards Association (CSA) w Kanadzie oraz Underwriters Laboratories Inc. (UL) w USA. Produkty przeznaczone do stosowania w określonych środowiskach muszą być zatwierdzone do stosowania w tych obszarach. Czujniki indukcyjne mogą posiadać atesty CCC, CSA lub UL.
Czujniki indukcyjne mogą być używane w strefach zagrożonych wybuchem, jeśli posiadają atest ATEX lub IECEx dla następujących typów:
Elementy muszą być odpowiednio oznakowane.
Aby zapewnić poziom nienaruszalności bezpieczeństwa w pętli bezpieczeństwa w zakładzie, można stosować specjalne indukcyjne czujniki bezpieczeństwa zgodne z normą IEC 61508 (funkcjonalnie bezpieczne) i poziomem wydajności PL d zgodnie z Dyrektywą 2006/42/WE. Dzięki odpowiedniemu planowaniu i integracji w pętli bezpieczeństwa zakładu możliwe jest zachowanie bezpieczeństwa na poziomie SIL 2 lub poziomu wydajności PL d. W przypadku stosowania dwóch czujników bezpieczeństwa, które są nadmiarowe, można uzyskać wartości SIL 3/PL e.
Czujniki firmy Pepperl+Fuchs z serii NSB* i NSN* idealnie nadają się do tego zastosowania.
Czujniki indukcyjne mogą być zaprojektowane w taki sposób, aby uzyskać wymaganą homologację typu E1, która jest warunkiem wstępnym do montażu w pojazdach drogowych.