Czujniki indukcyjne są w dalszym ciągu najpowszechniej wybieranym rozwiązaniem w zakresie wykrywania obiektów metalowych. Konwencjonalne indukcyjne czujniki zbliżeniowe mają jednak jedną wspólną cechę: wraz ze wzrostem odległości do elementu tłumiącego czujnik staje się bardziej czuły na wykrywany obiekt, a metal otaczający instalację wpływa na odległość przełączania. Technologia aktywnego ekranowania firmy Pepperl+Fuchs rozwiązuje ten problem. Nowa technologia, zintegrowana po raz pierwszy w serii VariKont, zapewnia duże odległości przełączania niezależnie od warunków instalacji. Upraszcza to projektowanie urządzeń oraz oszczędza czas i pieniądze!
Warunki instalacji i otaczający materiał mogą mieć wpływ na pole elektromagnetyczne czujnika zbliżeniowego. Czujnik jest wstępnie tłumiony przez warunki instalacji, przez co zmienia się odległość przełączania, a wraz z nią wynik pomiaru. Aby skompensować te czynniki zewnętrzne, firma Pepperl+Fuchs opracowała nową technologię i po raz pierwszy zastosowała ją w serii VariKont. Czujniki indukcyjne z technologią aktywnego ekranowania wykrywają warunki instalacji i utrzymują stałą odległość przełączania niezależnie od warunków instalacji i otaczającego materiału. Są one dostępne w wersjach o dużych odległościach przełączania wynoszących 30 mm w przypadku montażu wpuszczanego i 50 mm w przypadku montażu niewpuszczanego. Oba modele są łatwe do zamontowania i umożliwiają uzyskanie dużych odległości od wykrywanego obiektu. Regulowana głowica czujnika jest wyposażona diody LED umieszczone w narożnikach, które są widoczne z każdej perspektywy. Umożliwia to kontrolę stanu pod każdym kątem niezależnie od warunków instalacji.
Aby utrzymać duże odległości przełączania, w czujnikach VariKont i VariKont L2 zintegrowano dodatkową cewkę. Cewka pierwotna, podobnie jak w przypadku konwencjonalnych indukcyjnych czujników zbliżeniowych, jest odpowiedzialna za wykrywanie elementu tłumiącego. Natomiast nowa cewka wtórna mierzy otoczenie czujnika, w tym warunki instalacji i otaczający materiał. Uzyskane informacje są wykorzystywane do zapewnienia bezpośredniej kompensacji wpływów środowiska. Upraszcza to planowanie systemu i optymalizuje wykorzystanie tolerancji mechanicznych.