Rozładunek kontenerowców musi przebiegać jak najszybciej, więc w portowych terminalach kontenerowych używa się wielu różnych rodzajów suwnic do prowadzenia prac rozładunkowych. Na przykład do transportu kontenerów ze statków do doków personel zajmujący się rozładunkiem używa wózków. Zelektryfikowane suwnice placowe (eRTG, Electrified Rubber-Tired Gantry) i zautomatyzowane suwnice bramowe szynowe (ARMG, Automated Rail-Mounted Gantry) przenoszą później kontenery do ciężarówek, pokonując czasami bardzo duże odległości. Nowoczesne obiekty portowe są rozsiane po całym świecie, co oznacza, że narażone są one na różne warunki pogodowe. Bardzo wysokie temperatury z mocnym światłem słonecznym występują równie często, co zimne środowiska pracy wśród lodów i śniegów. Ponadto instalacja sprzętu w bliskim sąsiedztwie morza naraża materiały na silnie żrące działanie słonej wody.
Aby mieć pewność, że praca będzie przebiegać płynnie, należy zagwarantować, że częściowa lub pełna automatyzacja suwnic wszystkich rodzajów będzie zawsze działać — w każdych warunkach pogodowych. Odnosi się to również do pozycjonowania wózków, które odbierają i transportują kolejne kontenery. Automatyzacja i digitalizacja suwnicy optymalizują czas realizacji prac w terminalach kontenerowych, co pozwala utrzymać koszty i emisję CO₂ na niskim poziomie. Aktualne położenie absolutne suwnicy można wyświetlić w dowolnym momencie, w czasie rzeczywistym i z dokładnością co do milimetra. Procesy ładowania i przepustowość można regularnie monitorować i usprawniać.
Modułowy system kodowania położenia (WCS) z ochronną obudową do zastosowań zewnętrznych jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich typów suwnic w tym trudnym środowisku pracy. Wytrzymała głowica do odczytu, o blokującej dostęp światła zewnętrznego konstrukcji w kształcie litery U, wyposażona jest w fotoelektryczne bariery podczerwieni do skanowania wycięć na szynie kodowej ze stali nierdzewnej (bez stykania się z nią) i wykrywa absolutną wartość położenia co 0,8 mm. Oba elementy są odporne na słoną wodę i słone powietrze oraz gwarantują najwyższy poziom nieprzepuszczalności wszystkich rodzajów wilgoci dzięki ochronie na poziomie IP69. System profili aluminiowych w połączeniu z wózkiem prowadzącym kompensuje boczne tolerancje odchylenia pomiędzy suwnicą a systemem WCS, zapewniając optymalne położenie głowicy do odczytu względem szyny kodowej. To umożliwia pozycjonowanie wózków i suwnic z dokładnością co do milimetra.
Szczególnie wytrzymała obudowa do zastosowań zewnętrznych o stopniu ochrony IP69 została zaprojektowana z myślą o ekstremalnych środowiskach pracy w celu zagwarantowania niezawodnego wykrywania położenia niezależnie od wahań temperatury, opadów gradu czy sąsiedztwa słonej wody. To samo dotyczy odpornej na korozję szyny kodowej ze stali nierdzewnej, która nadaje się zarówno do sekcji prostych, jak i torów z łukami, wzniesieniami i spadkami. W połączeniu z opcją WCS Extended cały system może rozciągać się na wyjątkowo duże odległości aż do 629 m. System WCS wyróżnia się też dużą odpornością na zakłócenia, niezwykłą trwałością i wysoką opłacalnością, co czyni go optymalną technologią czujników położenia do wykorzystania przy nowoczesnych operacjach portowych.